הצלצול נשמע - שנת הלימודים נפתחה כסדרה

הורים רבים נשמו הבוקר לרווחה: כמיליון וחצי תלמידים שבו לספסל הלימודים. בין הנרגשים היו 138 אלף ילדים אשר פסעו לראשונה לבית הספר ואמרו: שלום כיתה א'

1,484,834 תלמידים צעדו הבוקר בשערי בתי הספר עם פתיחת שנת הלימודים תש"ע. 120,888 מורים ועובדי הוראה קיבלו את פניהם ב-4,096 בתי ספר ברחבי הארץ. נרגשים במיוחד היו136,605 ילדים אשר פוסעים הבוקר בפעם הראשונה לכיתות ואמרו: שלום כיתה א'.

במשרד החינוך מביעים הבוקר סיפוק מהפתיחה החלקה של שנת הלימודיםומסבירים שרוב הבעיות שבכל זאת נרשמו, הן נקודותיות בלבד. בתיכון מקיף קריית החינוך ביישוב בקעה-ג'ת בצפון איימו עובדי המנהלה שלא לחדש את הלימודים בשל זעמם על המנהלת שחוזרת משנת שבתון. בחטיבת הביניים ביישוב מאיימים בשביתה עקב רטיבות בקירות.

סכסוך בין העובדים למנהלת חוזרת קיימת גם בבית ספר שילת בחיפה, שם מאיימים עובדי המנהלה בשביתה מאותה סיבה.

מערכת החינוך בירושלים פועלת כסדרה למרות שביתת עובדי העירייה שהחלה שם הבוקר. החינוך המיוחד עובד כרגיל כמו גם החינוך הרגיל, ללא עזרת שרתים, סייעות ועובדי מנהלה. בגנים מחליפים את ההורים את עובדי המנהלה ששובתים.

בפתח תקווה - לימודים כרגיל

למרות הבעיות הנקודתיות, נדמה שהסוגייה העיקרית שהעיבה על פתיחת השנה בבתי הספר בפתח תקווה נפתרה, לאחר שאמש הושג הסכם בין משרד החינוך לנציגים בפתח תקווה לגבי העולים מאתיופיה. לפי עיקרי ההסכם, 30 תלמידים אתיופים נקלטו כבר הבוקר בשלושה בתי ספר ממלכתיים בעיר, כאשר שאר התלמידים שיגיעו לעיר צפויים להשתלב בבתי ספר הפרטיים בהמשך השנה.

"אני מקווה שהסיכום שהושג יפתור את הבעיה", אמר אמש שר החינוך גדעון סער לחדשות 2. "קיימתי פגישה עם ועדי ההורים שהבטיחו לא להשבית את המערכת ואני מתכוון לוודא שיהיה ביצוע בשטח. ההעירייה אמורה לדאוג לכך שכל ילד יידע לאיזה בית ספר הוא הולך".

מה שבכל זאת עלול להעיב על שנת הלימודים הזו, הוא האיום של שפעת החזירים. לפני יומיים קיימו שר החינוך גדעון סער וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן בנושא היערכות מערכת החינוך בפני נגיף ה-H1N1. בפגישה הודגשה חשיבות ההקפדה על כללי היגיינה אישית וסביבתית במוסדות הלימוד על מנת להימנע מהתפשטות המחלה.

בחלק מיישובי הדרום צפויים שיבושים לאחר שהתושבים ביישובי המועצה האזורית אשכול החליטו לא לשלוח את הילדים לגנים במחאה על העלות הגבוהה של הגנים הציבוריים. "לא ייתכן שעלות החינוך ביישובי עוטף עזה תהיה הגבוהה בארץ", אמר יושב ראש המועצה במחאה על ביטול התקציבים ליישובי הדרומיים. "האבסורד הוא שהמדינה השקיעה כל כך הרבה כסף במיגון הגנים, והילדים יישארו בבית".

מלבד המורים, חלק מהתלמידים נפגשים היום עם אישיות חשובה נוספת: ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם תלמידי כיתה ג' בבית הספר היסודי "יחד" במודיעין. בנוסף נפגש נתניהו עם תלמידים בבתי ספר בבקעת הירדן ובשפרעם, יחד עם השר אבישי ברוורמן וסגן השר איוב קרא.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק

חוזרים ללימודים: סיקור מיוחד

מדריך לבתי הספר: כך תמנעו התפשטות שפעת החזירים

החינוך בישראל 2009: כל המספרים

לראות ולקנא: הצצה למערכות החינוך בעולם

דוח: גידול של 51% בתלמידי המגזר החרדי תוך עשור