מאות יוצאי העדה האתיופית הפגינו מול עיריית פתח תקווה

מול בניין העירייה בפתח תקווה ומול בניין הכנסת בירושלים מחו היום בני העדה האתיופית נגד אי קבלת יוצאי העדה לבתי ספר בעיר, והניפו שלטים בנוסח "גם אנחנו יהודים". בשלב מסויים נאלצו שוטרי יס"מ להדוף בכוח פעילים שצבאו על גדרות העירייה. מפגין אחד נעצר, 5 מפגינים עוכבו לחקירה. צפו בהפגנה

מאות בני אדם הביעו היום את מחאתם נגד עיריית פתח תקווה, לאחר שמספר בתי ספר בעיר סירבו לקבל ללימודים תלמידים בני העדה האתיופית.

החל משעות הבוקר התאספו מאות יוצאי העדה, מתוגברים בחניכי תנועת נוער ואזרחים נוספים, ברחבת העירייה בפתח תקווה. המפגינים קבלו נגד מה שהם מתארים כגזענות ואפלייה מכוונת כלפיהם, ונשאו שלטים בהם נכתב בין היתר: "די לגזענות", "די לאפלייה" ו"גם אנחנו יהודים".

על אף שההפגנה עברה בשקט יחסי, המשטרה שלחה כוחות רבים - יש שיגידו אף מוגזמים - להתכונן לכל תרחיש. בין הכוחות ניתן היה לראות גם שוטרי מג"ב ויס"מ רבים.

ככל שחלפו השעות, הצטמצם מספר המפגינים ומול רחבת העירייה נותרו רק כ-300 פעילים מאנשי העדה. בשלב מסוים התלהטו הרוחות, וקבוצת צעירים צבאה על גדרות העירייה והפעילה משרוקיות ומגאפונים. התגובה המשטרתית הייתה החלטית: מתוך בניין העירייה יצאו כוחות יס"מ והדפו את המפגינים. אחד הצעירים אף נעצר, חמישה מהמפגינים עוכבו לחקירה במקום.

אחד משוטרי היס"מ, יוצא העדה האתיופית, זכה לתשומת לב מיוחדת מהמפגינים. כמו שאר השוטרים גם הוא הדף בכוח את המפגינים. אחת המפגינות צעקה לעבר השוטרים בתגובה: "בשביל זה הם מספיק טובים, בשביל ללכת לצבא הם מספיק טובים. אבל ללכת לבית הספר - הם עדיין לא".

לבני: "להפסיק מימון בתי הספר"

באותה השעה ממש התקבצו מול הכנסת עשרות מפגינים נוספים. בהפגנה בה שהשתתפו נציגים מארגונים דתיים, ועדי הורים ונציגי הקהילה האתיופית, ביקשו המפגינים להבהיר כי האפלייה קיימת לא רק בפתח תקווה.

"יש בתי ספר שחושבים שהם יכולים להציב שלט אין כניסה בפתח בית הספר שלהם", אמרה יו"ר האופוזיציה ציפי לבני שנכחה בהפגנה. "יש להפסיק מימון של בתי הספר הללו שלא פועלים לפי עיקרון השוויון. האפליה בפתח תקווה היא רק קצה קרחון חברתי שאנחנו רואים רק חלק ממנו".

"יש לעצור את ההפרדות השונות בין קבוצות שונות בחינוך", אמר בהפגנה גם ח"כ שלמה מולה, בן העדה האתיופית בעצמו. "יש לחזק תקציבית את החינוך הממלכתי והממלכתי דתי. אסור לחזק מערכות חינוך עצמאיות ונפרדות".

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק