חשש: הלימודים במערכת החינוך בפתח תקווה יושבתו בגלל אפליית אתיופים

חשש מהשבתת הלימודים בפתח תקווה: 48 שעות לפני הצלצול הראשון של שנת תש"ע לא ברור האם הלימודים בפתח תקווה יתקיימו כסדרם. משבר פרץ לאחר ש-3 מנהלי בתי ספר פרטיים בעיר סירבו לקלוט ולשלב תלמידים עולי אתיופיה, בכיתות הרגילות בבית ספרם. משרד החינוך הזמין את המנהלים לשימוע. רה"מ: לא נקבל מורים גזעניים

חשש מהשבתת הלימודים במערכת החינוך בפתח תקווה, 48 שעות לפני הצלצול הראשון של שנת תש"ע: משרד החינוך יקיים היום שימוע למנהלי בתי הספר הדתיים הפרטיים בפתח תקווה, שמסרבים לקלוט ולשלב תלמידים עולי אתיופיה, בכיתות הרגילות בבית ספרם.

גורמים המקורבים למנהלים אמרו לחדשות 2 כי אין בכוונתם להופיע לשימוע, בטענה שתוצאותיו ידועות מראש, וכי הם מוכנים לקלוט תלמידים אלה בתנאי שייכנסו בתחילה לכיתות מכינה מיוחדות. אם לא יימצא פתרון למשבר הזה, עלולה כל מערכת החינוך בפתח תקווה להיות מושבתת ביום הראשון ללימודים, למעט הגנים והחינוך המיוחד.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר לנושא והגיב בחומרה: "לא ניתן יד לאלימות ממוסדת", אמר נתניהו. "מחנכים בפתח-תקווה  לא מקבלים ילדים אתיופים. אנחנו לא נקבל מורים גזענים, בית ספר כזה ישא בתוצאות".

 המנהלים: לשלב את האתיופים בכיתות "קלט"

בפתח תקווה ישנם בתי ספר דתיים פרטיים, וישנם בתי ספר ציבוריים. מאחר והעולים מאתיופיה נמצאים בהליך גיור, הם חייבים ללמוד במוסדות דתיים, אלא שעד עכשיו הם שולבו רק בבתי הספר הדתיים הציבוריים.

כעת מבקשים לשלבם גם בבתי הספר הפרטיים, שם מוכנים לעשות להם "כיתות קלט" ורק בהמשך, לשלב אותם בתוך הכיתות - עמדה המנוגדת לעמדת משרד החינוך, מה שיצר משבר. כאות הזדהות משבית ועד ההורים העירוני את כל בתי הספר היסודיים והתיכוניים בפתח תקווה.

שלושת מנהלי בתי הספר הדתיים זומנו לשימוע אצל מנכ"ל משרד החינוך, שם מאיימים להפסיק להעביר תקציבים לבתי הספר.  

תירוש: אעשה הכל כדי להגיע לפשרה

בעקבות הנתק שנוצר בין משרד החינוך לבין מנהלי בתי הספר הפרטיים בפתח תקווה, תיפגש הבוקר ח"כ רונית תירוש, חברת ועדת החינוך של הכנסת ומנכ"לית משרד החינוך לשעבר עם מנהלי בתי הספר "דרכי נועם", "למרחב" ו"דעת מבינים".

ח"כ תירוש תציג בפני המנהלים את תוכניתה "יש פתח תקווה" שהגתה לפתרון המצב, ומיועדת להביא למצב שבו ימצא פתרון לימודי לכל יוצאי אתיופיה בפתח תקווה.

"אחרי שהפופוליזם הרים ראש השבוע, אני מקווה שיישמע קול ההקשבה וההתחשבות. הביקורת שנשמעה כלפי המנהלים השבוע לא התבססה על מידע אלא בעיקר על חוסר הקשבה הדדית", אמרה תירוש. "אני מביאה איתי תוכנית פשרה, ואעשה כל שביכולתי כדי שהתוכנית תתקבל ונוכל להוריד את הטונים מצד אחד, ומצד שני שכל התלמידים יוצאי אתיופיה יקבלו מקום ראוי, שוויוני ומתאים להם לשנה הקרובה".

בשבוע שעבר התייחס נשיא המדינה שמעון פרס לנושא ואמר: "ההתנגדות לקלוט תלמידים אתיופים לבתי ספר זו חרפה שאף אדם בישראל לא יכול להשלים עימה. כנשיא המדינה אני מגנה זאת בכל פה ומקווה כי שנת הלימודים תיפתח בפתח תקווה כסדרה, ולא תתאפשר בעתיד כל אפליה נגד אף תלמיד במדינת ישראל".

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק

כתבות נוספות בנושא:

מערכת החינוך: כל המספרים

לראות ולקנא: הצצה למערכות החינוך בעולם