מערכת החינוך - כל המספרים

בעוד 4 ימים שבים ללימודים, ורגע לפני כן כדאי לקבל קצת אינפורמציה על אופייה של מערכת החינוך בישראל: כמה תלמידים לומדים בכיתה ממוצעת בישראל? כמה אנחנו משלמים? ומה תקציב החינוך? רגע לפני הצלצול - כל המספרים

כיתה ריקה. השנה בלי שביתה (חדשות 2)

ארבעה ימים נותרו לחופש הגדול, ורגע לפני שמורידים את בגד הים ולובשים את התלבושת האחידה, הרי לנו קצת אינפורמציה על מערכת החינוך במדינת ישראל.

למרות הטענות הקשות בדבר השקעת המדינה בחינוך, התקציב במשרד הוא השני בגודלו בין משרדי הממשלה, אחרי משרד הביטחון. התקציב הכולל עומד השנה על כ-30 מיליארד שקלים. ולמרות זאת, מורה ותיק, מרוויח את השכר הנמוך ביותר מבין 35 המדינות המפותחות בעולם.

ישראל מדורגת במקום הרביעי (מתוך עשר) ברשימת המדינות בהן נבדקה הצפיפות בכיתות בחינוך היסודי. שותפה לה באותו המקום גם טורקיה. כיתות צפופות יותר ניתן למצוא רק ביפן, צ'ילה ודרום קוריאה. בישראל לומדים כ-28 תלמידים בממוצע בכל כיתה. לשם השוואה, בלוקסמבורג לומדים כ-16 תלמידים בלבד בכל כיתה.

משלמים יותר

מתברר גם, שאנחנו משלמים יותר בעבור החינוך שמקבלים ילדינו. בשנת 2008 סייעו הממשלה והרשויות המקומיות במימון כ-75 אחוזים מכלל ההוצאה הלאומית לחינוך, אך בין השנים 2004 עד 2007 הן שילמו כ-77 אחוזים.

בשנה שעברה פסעו 134,683 תלמידים בפעם הראשונה בבית הספר, והחלו ללמוד בכיתה א'. 258,522 תלמידים החלו את הלימודים בחטיבת הביניים, ולפני כחודשיים סיימו 105,916 תלמידים את הלימודים בכיתה י"ב. בסה"כ למדו בשנה שעברה 1,466,829 תלמידים במוסדות החינוך בישראל.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק