כאן לא גרים בכיף...חילונים ודתיים

על רקע הפגנות החרדים גם החילונים רוצים להשמיע את קולם בירושלים: כבר 3 שנים שנועם פנחסי מנהל מאבק נגד התחרדות השכונה שלשמו גייס גם את קירות ביתו. מחילונים הוא מקבל חיזוקים אבל איש מהם לא מוכן לתלות שלטים כאלה בביתו. מהחרדים הוא מקבל איומים. המטרה מבחינתו: "שיהיה שוויון בעיר"

נועם פנחסי והשלטים (חדשות 2)

בכתבה הזו לא תראו את הכיתוב "צולם ביום חול", להיפך. לנועם פנחסי, שתלה את השלטים על ביתו, חשוב שתדעו שהוא חילוני לגמרי. הוא גר בשכונת קריית יובל בירושלים, שסובלת לטענתו מבעיית התחרדות קשה ומבחינתו המטרה מקדשת את האמצעים, גם אם הם פרבוקטיביים.

"במאבקים יש אקטים שנראים או מתפרשים כפרובוקציה, אבל זו לא הייתה המטרה הראשונית של השלטים", אומר פנחסי. "התחלתי במאבק הרבה לפני כן. אבל כשהשכן שלי החליט למכור את הבית וסיפר למתעניינים שהשכנים שלו, כלומר אנחנו, מסורתיים - אז אמרתי לעצמי שאני אוסיף עוד שלטים".

כבר שלוש שנים שפנחסי מנהל את המאבק עם קבוצת תושבים בשכונה. "בוקר אחד התעוררנו וגילינו שמה שקרה ברמות, בגאולה, ברמות אשכול ובגבעה הצרפתית, מגיע גם אלינו", הוא מסביר. "צעקו לעברנו בשבת, העירו לאשתי שהיא מתלבשת לא צנוע, צבעו לי את האוטו, ניפצו את השמשות וניקבו את כל הצמיגים. קיבלתי גם לא מעט מכתבי איום".

"חילוני לא יכול לקנות דירה במאה שערים"

לפני השלטים הוא וחבריו פעלו באופן נקודתי. "תלשנו פשקווילים שנתלו ברחבי השכונה והורדנו עמודי עירוב וקופות צדקה שהחרדים הציבו כדי לסמן את תחום השבת באופן פיראטי. לראש העיר יש אפשרות להחליט", הוא אומר. "או שהוא יהפוך להיות ראש עיריית בני ברק או שישמור על העיר ויילחם את מלחמתנו".

הוא אף פעם לא חשב לעזוב את קריית יובל, ונאבק, לדבריו, למען שוויון. "אני כחילוני לא יכול לקנות דירה במאה שערים וזאת עובדה", אומר פנחסי. כשמציגים בפניו את בעיית האוכלוסייה החרדית, שמתאפיינת במשפחות מרובות ילדים, הוא בוחר לענות בציניות: "יש לי שכן שיש לו רק שני ילדים ולי יש 17 ילדים, אז אני כל פעם גונב לו חדר, לוקח לו חלק מהחצר. אין לי בעיה שיבוא להיות שכן שלי, אבל התנאי הוא שאני גם אוכל להגיע לגור אצלו".

פנחסי יודע שהמאבק לא יסתיים בקרוב ושיהיה עליו להקריב לא מעט. "אני יודע שיגיע השלב שיישרפו, או שירביצו לי. הרבה פעמים התקשרו אלי מהמשטרה וביקשו שאפקח עיניים כשאני מסתובב עם ילדיי", הוא מודה. "יש לי הרבה שכנים שאומרים לי כל הכבוד ומעודדים אותי לא לוותר, אבל כשאני מציע להם לתלות שלטים בבתים שלהם - אף אחד לא מוכן".

ולמרות אי הנעימות שבעניין הוא מרגיש שאין לו ברירה. ניצחון מבחינתו הוא שתהיה לחילונים פינה אחת בירושלים לחיות בה בשקט. "שלפחות האזור הזה יישאר חילוני", הוא מאחל לעיר. לגבי השכן, אם שאלתם, הדירה שלו עדיין מוצעת למכירה.