מדריך משרד החינוך לבתי ספר: כך תמנעו התפשטות שפעת החזירים

מספיק תלמיד אחד שיידבק במחלה כדי שבריאות ילדיכם תהיה בסכנה. לקראת פתיחת שנת הלימודים מפיץ משרד החינוך, בשיתוף עם משרד הבריאות, חוזר מפורט למוסדות החינוך את המדריך למורה כיצד למגר את התפשטות המחלה בכתה

צריך להודות בזה: זה כנראה רק עניין של זמן עד ששפעת החזירים תגיע גם לבית הספר של ילדיכם. לקראת פתיחת שנת הלימודים הפיץ משרד הבריאות חוזר למוסדות החינוך עם הנחיות מפורטות בנושא השפעת בכדי להגן על ילדינו.

התחזית הקודרת נראית די סבירה: תלמיד אחד שיהיה חולה יסכן את בריאותם של בני כיתתו, ומכאן יעלה במהרה קצב התפשטות המחלה. לכן החליט משרד החינוך לשלוח לכל מנהלי מוסדות החינוך ומנהלי מחלקות החינוך את ההנחיות כיצד יש לפעול במטרה למגר את התפשטות המחלה. החוזר נכתב בשיתוף עם משרד הבריאות.

"אוכלוסיות של גני הילדים ובתי הספר חשופות להידבקות במחלת השפעת, בפרט כאשר הן נמצאות במסגרות סגורות", מסבירים במשרד החינוך. "לפיכך, בתי הספר עלולים להיות מוקדים להתפשטות נגיף השפעת 2009 A/H1N1".

ללמד על היגיינה

ההנחיות החדשות מורות להנהלת בית הספר להתעדכן בכל בוקר באתר משרד הבריאות, ולפנות בכל שאלה למשרד. בנוסף, המורים וסגל ההוראה נדרשים לקיים הסברה והדרכה בקרב כל התלמידים בנושא דרכי השמירה על היגיינה אישית והאופן שבו אפשר למנוע הידבקות במחלת השפעת.

חל איסור על מי שיחלה במחלה, בין אם הוא תלמיד או מורה, להגיע למוסד החינוכי. החזרה ללימודים של מי שחלה תתאפשר לאחר המצאת אישור רפואי מהרופא המטפל, על פי הכללים המקובלים המראים כי אכן הבריא מהמחלה ואינו מהווה עוד סכנה הדבקה.

ממשרד החינוך נמסר כי הנהלות בתי הספר ייערכו גם לתת מענה לתלמידים להתמודדות עם חששות ועם חרדות. בתי הספר יתנו סיוע סוציאלי ונפשי לעובדים החולים ולתלמידים הזקוקים לכך בשיתוף עם מערך השפ"ח (השירות הפסיכולוגי-החינוכי). לשם כך, ימנה כל בית ספר רכז להתמודדות עם השפעת ולידו צוות המורכב מבעלי תפקידים בבית הספר.

גם ההורים יקבלו מכתב ובו הנחיות ופרטים על היערכות המוסד בנושא. בכל שאלה ניתן לפנות לעירית ליבנה, המפקחת על תחום הבריאות במשרד החינוך: iritli@education.gov.il ,02-5603220.