"הנהג אמר לי: 'תחזרי לאתיופיה'"

אידנו וורקה, בת העדה האתיופית, ניסתה לעלות על אוטובוס כדי להגיע ללימודים במכללה. אבל לטענתה, נהג אגד מנע זאת ממנה והשפיל אותה לעיני הנוסעים. "זה כל כך נתן לי להרגיש שאני אפס", היא אומרת בדמעות

האם נהג אוטובוס סירב לעלות נוסעת אוטובוס אתיופית רק בגלל מוצאה? אידנו וורקה רצתה בסך הכל להגיע לעוד יום לימודים במכללה למינהל, אך הנהג באוטובוס אליו תכננה לעלות כנראה לא היה מוכן להסיע אותה רק מכיוון שהיא אתיופית. "כולם עלו ופתאום כשבאתי לעלות הנהג סגר את הדלת", היא מספרת לחדשות 2. "הוא פשוט הסתכל והתעלם". אבל זה רק היה השלב הראשון בהשפלה שחוותה לטענתה.

התשובה של הנהג אמנם לא נראתה לה מאוד הגיונית, אבל רק כשהגיעה נוסעת נוספת לתחנה, וורקה הבינה שהנהג פשוט לא רוצה אותה על האוטובוס שלו. היא מספרת שרצה עם אישה נוספת לתחנה ונהג האוטובוס פשוט סירב להכניס רק אותה.

"הוא אמר לי 'תחזרי לאתיופיה, מי הביא אותך בכלל? אתם יהודים בכלל?'", שיחזרה. "'מי הביא אתכם לארץ? חוץ מזה שאתם מזיקים לארץ, אתם לא מועילים לנו. אני אחזיר אותך לאתיופיה עכשי'ו". טענתה, דבריו של הנהג היו כה בוטים, שאפילו הנוסעים האחרים התערבו בדברים. היא מספרת שהיו נוסעים שקמו וצעקו כלפי הנהג: "גזענות גזענות".

"נתן לי להרגיש שאני אפס"

"לא יכול להיות שנהג אוטובוס בתוך חברה גדולה יתנהג באופן מפלה", אומר עו"ד איציק דסה, פרקליטה של וורקה. וורקה פורצת בדמעות בכל פעם שהיא מספרת את סיפור הדחייה הזה. "זה כל כך נתן לי להרגיש שאני אפס", היא מתוודה.

וורקה החליטה לתבוע את חברת אגד על התנהגות הנהג ובכל להיחשף. היא מקווה שמעבר לפיצוי על העלבון וההשפלה, חשיפת המקרה תביא לכך שמקרים כאלה לא יקרו שוב.

גזענות יש להוקיע

ח"כ שלמה מולה ממפלגת קדימה הגיב הערב על הכתבה ששודרה בחדשות 2. "סלידה קשה תקפה אותי עם קריאת דברי נהג אגד לצעירה", אמר מולה. "גזענות יש להוקיע ואת הנהג חובה לפטר ומיד. עלינו להקים קול צעקה גדולה נגד הגזענות ונגד האפליה", דברי חבר הכנסת.

מחברת אגד נמסר בתגובה כי פרטי המקרה הועברו לוועדת הפיקוח שתערוך תחקיר מעמיק. "היה והדברים יתבררו כנכונים", מבטיחים בחברה, "אגד תפעל במלוא חומרת הדין כלפי הנהג".

תיעוד הדריסה בחניון בירושלים

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?