רב חרדי בכיר מגנה את אלימות החרדים בירושלים

בראיון נדיר מול המצלמה, מגנה האדמו"ר מקאליב את מתקפת האבנים בה נתקל ראש העיר ניר ברקת, לאחר שיצא מבית האדמו"ר בירושלים. "לא ידעתי מה שעשו לו כשהוא יצא", אמר הרב. "עם מכות וצעקות זה אף פעם לא הולך. אנחנו צריכים לעשות באחווה ובידידות ולא באבנים ומקלות"

יום לאחר התקרית האלימה בה הותקף ראש עיריית ירושלים ניר ברקת, דיבר אמש באופן נדיר מול מצלמת האתר החרדי "כיכר השבת" האדמו"ר מקאליב, מהרבנים החשובים והבכירים בעדה החרדית, שאל ביתו הגיע ראש העיר כדי לשמוע על צרכי הציבור החרדי. הרב גינה לראשונה את אלימות החרדים כנגד ראש העיר ואנשיו.

"לא ידעתי מה שעשו לו כשהוא יצא", אמר האדמו"ר. "לצערי לא ראיתי שזה עוזר, עם מכות וצעקות זה אף פעם לא הולך. אנחנו צריכים לעשות באחווה ובידידות - חס ושלום לא באבנים ומקלות. צריכים לעשות כל המילים האלה ולבנות ירושלים עיר הקודש".

האדמו"ר, ניצול שואה בעצמו, סיפר גם כי הוא זה שביקש את הפגישה עם ראש העיר. "דיברתי איתו למען השבת, שיעשה הכול למען שמירת השבת בעיר, על הנצחת השואה, על הדיור לחרדים. הוא מוכן לעשות הכול, ביקשתי שידאג לדירות, שיהיה לאברכים צעירים בזול".

"האדמו"ר נהנה מאוד מפגישתו עם כבודו"

אחרי שברקת נבחר לראשות העיר, סיפר האדמו"ר כי "התקשרתי לאחל לו מזל טוב, למרות כל מה שהיה קודם. אמרתי לו שאתה זכית להיות ראש עיר בירושלים, שהרבה אנשים שפכו עליה דם. אתה צריך לדעת לשמור על זה".

בבוקר שלאחר הפגישה, כך על פי הדיווח באתר "כיכר השבת", שלח האדמו"ר מכתב לראש העיר: "האדמו"ר נהנה מאוד מפגישתו עם כבודו, ושמח להיווכח בנכונותו הרבה לסייע בשמחה בכל עניין הקשור לירושלים", נכתב.

ברקת הותקף באבנים בלב השכונה החרדית

שלשום, כשברקת נכנס למכוניתו בסיום הפגישה במטרה לעזוב את השכונה החרדית בה שהה, כיתרה את מכוניתו קבוצת חרדים. הם זעקו "שאבעס" (שבת ביידיש), חסמו את דרכו בגופם והשליכו לעברו אבנים. ברקת עצמו לא נפגע, אך למכוניתו נגרם נזק.

ברקת המתין לתגבורת של המשטרה, וכשזו הגיעה פינו השוטרים את המתפרעים ופילסו למכוניתו של ראש העיר את הדרך. ברקת אמר אמש בתגובה שלא ייכנע, וכי מי שחושב שישיג הישגים באמצעות אלימות - טועה. 

בתקופה אחרונה זוכה ברקת לסידורי אבטחה קפדניים והוא מלווה במאבטחים בעקבות איומים שהתקבלו על חייו. ללשכתו הגיעו שני מכתבי איומים בדואר האלקטרוני. גם בעת האירוע האלים, ראש העירייה היה מאובטח, אבל זה לא הספיק מאחר ומדובר היה באירוע המוני.

ראש העירייה ברקת אמר בריאיון לחדשות 2 כי כל חברי מועצת העיר, החילונים והדתיים, גינו את המעשה והוסיף כי אין בכוונתו לשנות את דרכיו. "אלה אנשים שחושבים שאלימות תשיג להם הישגים, ואת הדבר הזה צריך להוקיע", אמר ברקת. "אנחנו כולנו צריכים לגלות יותר ערנות".

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק