חשבון נפש בצופים: "נתנו יד למשחקים שהפכו למעשי זוועה"

החניכים, המדריכים והבוגרים הזדעזעו לשמוע על החשד למעשה סדום במקלחת ביער, במחנה ההדרכה. "אנחנו הבוגרים עודדנו משחקים שעברו מדור לדור ועולים שלבים", טוענת בוגרת. "התנועה השתנתה", טוענת מדריכה. "אנחנו לא מחנכים כמו שאנחנו מצהירים שאנחנו עושים"

משחק מסוכן. חניכי צופים, ארכיון (חדשות 2)

חשיפת החשד למעשה סדום בקורס ההדרכה של הצופים אתמול מסעירה את הרוחות בקרב חניכי התנועה. את תסכולם וזעזועם הם חושפים, בוודאי, בשיחות פרטיות, אבל גם בשיחות שמתנהלות בפורום באתר התנועה. חלקם לא היו מופתעים כלל מהמעשים המחרידים, והם עושים עכשיו חשבון נפש.

"התנהגות החניכים בקורס הייתה מתחת לכל ביקורת, ואירעו שם אירועים מזעזעים לא פחות", כתבה ראש גדוד בתנועה. "אני יכולה להגיד לכם שחלק ניכר מצוות ההדרכה רצה לרדת הביתה ברגע ששמע מה קורה בתנועה, אך כולנו מודעים לכך שזוהי לא בעיה של חניכי הקורס אלא בעיה שלנו, ושל הבוגרים מאיתנו שנתנו, במרוצת השנים, יד למשחקים 'תמימים' שהפכו עם השנים למעשי זוועה העוברים מדור לדור ועולים שלב מפעם לפעם".

צעירה המדריכה ילדים בכיתות ה' תולה את שורש המעשים בהידרדרות ערכית של התנועה. "התנועה השתנתה", היא מאבחנת. "אולי לא במה שהיא מייצגת, אבל מבפנים. אנחנו לא מחנכים יותר כמו שאנחנו מצהירים שאנחנו עושים. מטרת התנועה השתנתה באיזשהו שלב, בתהליך שהיה כנראה טבעי. במקום תנועה שמטרתה לחנך את הנוער - הפכנו לתנועה הגדולה ביותר שמטרתה לגייס אותו להצטרף לתנועה".

"איזו דוגמה זו?"

תלונה נוספת שחזרה על עצמה בפורום היא ההשתקה, לכאורה, של המקרה על ידי התנועה. "עצם המעשה ומקומו, בקורס מסכם של תנועת הצופים, מדאיגים אותי", כתבה צעירה נוספת. "אבל מה שיותר מדאיג אותי הוא אופן הטיפול של הנהגת התנועה במקרה. איך ייתכן שהיא לא הודיעה למשטרה? איזה סוג של דוגמה היא נותנת למדריכים ולחניכים?"

לשאלה הזו השיב אחד מבוגרי התנועה. לדבריו, ממהרים לשפוט את בחירת התנועה שלא לפנות מיד למשטרה, אך ראוי שקודם כל ייבדקו הדברים מבפנים. "התנועה היא עמותה רשומה, יש לה יועצת משפטית, מבקר, והיא חייבת על פי חוק לשמור על החוק", כתב. "לא סתם הפסיקו את הקורס ומיד פתחו בתחקיר כדי לברר מה קרה. את הדין ימצו עם מי שצריך".

תנועת הצופים נחשבת לתנועת הנוער הגדולה בישראל. בימי החופש הגדול מגיעים למחנות הקיץ ולקורסים של התנועה עשרות אלפי חניכים מכל רחבי הארץ. האירוע המדובר התרחש לפני כשבוע במקלחת ביער הזורע בצפון. מריבה או משחק במקלחת הבנים התפתחה, על פי החשד, למעשה סדום והתעללות בנער.

לא מוציאים כביסה מלוכלכת

האירוע הזה נסגר בתוך התנועה, בתוך השבט. אף אחד לא טרח לדווח למשטרה, שמנסה לבדוק מי השתיק את הפרשה. כמה בכירים בתנועה כבר נחקרו במרחב ירקון במשטרה.

בתנועת הצופים טוענים כי מדובר בקונדס חמורים, אולם לא במעשה אונס או ניסיון לאונס. "בשום שלב ובשום דרג לא ניתנה כל הוראה להסתיר את המקרים ואף להיפך", אמרו בתנועה. "עם היוודע המקרים נערכו שיחות עם חניכי הקורס והמדריכים, וזאת לאחר התייעצות עם גורמים מקצועיים מתוך התנועה האמונים על טיפול במקרים מסוג זה".

בצופים הוסיפו: "התנועה ממשיכה בתחקיר מעמיק ומקיף מול צוות בעלי התפקידים בהנהגה ומול החניכים והמדריכים, במטרה לברר את הפרטים המלאים ולטפל בנושא הן בהיבט המשמעתי והן בהיבט החינוכי".

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק