ישי נכנע: הפליטים יוכלו להשתכן גם במרכז הארץ

שר הפנים אלי ישי הורה למשטרת ההגירה שלא לאכוף את התקנה שמכונה "גדרה-חדרה". ואילו נשיא המדינה קרא לישי שלא לגרש את ילדי העובדים הזרים מהמדינה. "מי שכעם סבל מרורים בארצות הגולה", כתב פרס במכתב מרגש לישי, "ראוי שיהא רגיש כלפי הזולת החי בקרבו"

שר הפנים אלי ישי נכנע: נוהל "גדרה-חדרה" לא ייושם. מדובר בתקנה שקובעת שפליטים לא יוכלו להתגורר ביישובים במרכז הארץ. במקביל, הנשיא שמעון פרס הביע את תקוותו כי ילדי העובדים הזרים לא יגורשו מהארץ בשבוע הבא.

אכיפת התקנה "גדרה-חדרה" הייתה מביאה למעבר עובדים רבים מהמרכז ליישובי הפריפרייה. שר הפנים הורה לאנשי משטרת ההגירה שלא לאכוף את התקנה שאמורה הייתה להיכנס לתוקף. ישי נימק את ההחלטה בצורך להקל על יישובי הפריפריה, שגם כך נאנקים תחת האבטלה והמצב הכלכלי קשה.

עוד דרש השר ישי לקיים דיון דחוף בקבינט המדיני-בטחוני בסוגיית מציאת דרכים לבלימת חדירות שב"חים (שוהים בלתי חוקיים) וסודנים לתוככי מדינת ישראל. השר ישי מסר לחדשות 2: "נוהל גדרה-חדרה יוצר ריכוזי שב"חים וסודנים בפריפריה כדוגמת ערד ואילת. לא נכון להותיר את ערי הפריפריה בצד הקשיים שלהם להתמודד גם עם בעיה זו, ולכן ראוי שהקבינט יתכנס בהקדם לדון בבלימת התופעה".

הנשיא לישי: "אין אנו יכולים להישאר אדישים"

נשיא המדינה התערב היום בסוגיית הכוונה לגרש את ילדי העובדים הזרים מישראל. הנשיא פנה הבוקר במכתב מרגש לשר ישי, בו הוא ביקש למצוא פתרון לנושא. במכתבו כתב פרס כי "מי שכעם סבל מרורים בארצות הגולה, ראוי שיהא רגיש כלפי הזולת החי בקרבו".

"אין אנו יכולים להישאר אדישים לגורלם של הילדים ובני הנוער", הוסיף פרס במכתבו לישי. "למרות מורכבות הסוגייה, אני סבור שמן הראוי למצוא פתרון הוגן, ברוח המסורת והמורשת של עמנו".

במכתב סיפר פרס על ביקור שערך בבתי ספר בדרום תל אביב בו פגש ילדי עובדי זרים הגדלים ומתחנכים בארץ. "חשתי בהם את טעם ישראל שבה נולדו", כתב פרס. "שמעתי עברית שמצלצלת ללא זיוף בפיהם. הרגשתי את קשרם ואהבתם העמוקים לישראל ורצונם לחיות בה".

הנשיא הוסיף כי ניתן לראות מוטיבציה רבה בקרב אותם ילדים לשרת בצבא ולתרום לחיזוק המדינה. העתק של המכתב נשלח גם לראש הממשלה בנימין נתניהו.

"אני מפחדת, אני לא רוצה ללכת לניגריה"

הסיבה למכתב הדחוף - כוונת משטרת ההגירה לגרש גם את ילדי העובדים הזרים כבר בימים הקרובים. ילדים שבמקרים רבים נולדו בישראל ולא מכירים מקום אחר פרט למדינה.

כשסכנת הגירוש מרחפת באוויר, עוסקים העובדים הזרים ובני משפחותיהם בדבר אחד מרכזי: להתחבא. משפחות רבות עוברות מדירת מסתור אחת לשניה ומתחילות אף לאגור אוכל. הכל בשביל לנסות להתמודד עם הגזירה הקשה.

"אתה לא יודע אם מחר או היום יתפסו אותך", שיתף בפחדו סבסטיאן, בן לעובדים זרים. "זה יכול להיות בהפתעה". "אני מפחדת, אני לא רוצה ללכת לניגריה", סיפרה דמבה, ילדה אחרת, גם היא בת לעובדים זרים שגרים בארץ.