תיעוד: נוהגים, מסמסים - ומסתכנים

בשנים האחרונות הפך הטלפון הסלולרי לאחד מהגורמים המובילים לתאונות דרכים בישראל ובעולם. בסרטון שלפניכם ניתן לראות כמה וכמה נהגים שצולמו כשהם מסמסים בנהיגה, ומסכנים את עצמם ואת סביבתם. עמותת "אור ירוק" אף מפרסמת סרטון סימולציה שמדגים את הסכנה הרבה הטמונה בתופעה. נהגים יקרים: אל תנסו זאת אצלכם ברכב

הטלפון הסלולרי הפך מזמן לחלק בלתי נפרד מן הישראלי הממוצע. הבעיה המרכזית היא כאשר הישראלי מתקשה להיפרד מהמכשיר גם בעת הנהיגה ברכב - ובמיוחד כאשר הוא מקבל או שולח הודעות SMS. בתיעוד נדיר שצולם על ידי מצלמות עמותת 'אור ירוק' ניתן לראות נהגים בכבישי הארץ שתוך כדי נהיגה קוראים ושולחים הודעות מהטלפון הסלולרי שלהם - דבר המסכן אותם ואותנו בכבישים.

רבים מצפצפים על החוק: מסקר שערכה עמותת "אור ירוק" עולה כי כ-6% מהנהגים שולחים הודעות SMS במהלך הנהיגה. 15% מדווחים כי הם קוראים הודעות במהלך הנהיגה.

במהלך המחקר ניסו החוקרים להעריך עד כמה מפריעה שליחת וקבלת מסרונים במהלך נסיעה על נהגים צעירים. לצורך המחקר הוזמנו 20 נהגים לסימולטור שאמור להוות מדד לנסיעה אמיתית, ובהדמיית תנאי דרך כמעט אמיתיים, בדקו את רציפות הנהיגה והתמודדות עם מפגעים בכביש כאשר הם קוראים או שולחים הודעת טקסט.

SMS מגדיל הסיכון למעורבות בתאונות

במחקר עלה כי במהלך שליחה או קבלת מסרונים, הנהגים משתדלים לתפוס מרחק גדול יותר מהרכב שלפניהם עקב הורדת העיניים מהדרך והסטה מהכביש שמגיעה אף ל-400% יותר מאשר בזמן רגיל. עוד גילו במחקר כי הנבדקים ביצעו ב-28% יותר סטיות מהדרך כאשר קיבלו הודעת טקסט ו-63% יותר סטיות בעת שליחות מסרון.

המסקנה המרכזית העולה מהמחקר היא כי התעסקות בשליחת מסרונים משפיעה על היכולת לזהות תמרורים וסכנות ומגדילה את הזמן שבו הנהג איננו מסתכל על הכביש. בקיצור - מדובר בסכנת חיים של ממש.

על פי משטרת ישראל, החזקת טלפון סלולרי במהלך הנהיגה מסוכנת, אסורה ואף תעלה לכם בניקוד וקנס כספי. "אם יש הכרח לדבר בטלפון בעת הנהיגה - יש לעשות זאת בקיצור נמרץ", מציינים במשטרה. כשעושים זאת, יש להקפיד על שתי ידיים על ההגה.

באתר עמותת 'אור ירוק' מפרסמים את עשרת הדיברות לנהיגה בטוחה עם טלפון סלולרי:

*הכירו את הטלפון הסלולרי שלכם. מומלץ להשתמש בתכונות החיוג המקוצר וההפעלה באמצעות קול.

*הניחו את הסלולרי בדיבורית או בקרבתכם והכינו אוזניה לפני תחילת הנסיעה.

*הימנעו כל האפשר משיחות יוצאות.

*אם לא ניתן לענות בקלות לשיחה נכנסת, אל תענו. תנו לתא הקולי לטפל בשיחה.

*דיבור בטלפון מאריך את זמן התגובה - הפחיתו ממהירות הנסיעה לפחות ב-20% מהמהירות הרגילה שלכם בזמן שיחה.

*שימרו 50% יותר מרחק מהרכב שלפניכם בעשת שיחה, כלומר שלוש שניות במקום שתיים.

*עברו לנתיב הימני כדי לא להפריע לזרימת התנועה.

*ספרו לאדם שאיתו אתם משוחחים שאתם נוהגים. הדבר יסייע בקיצור זמן השיחה או אפילו דחייתה לזמן בטוח יותר.

*נהלו את השיחה בקצב שמתאים לכם, ובמידת הצורך, כאשר אתם חולפים במקום שדורש מכם יתר תשומת לב, עשו הפסקה קצרה בשטף השיחה.

*והכי חשוב - הדליקו בדמיונכם נורה אדומה שתזכיר לכם לנהוג במשנה זהירות עד לסיום המיוחל של השיחה. הנורה האדומה תגביר את המודעות שלכם לסכנה הטמונה בעצם הדיבור תוך כדי נהיגה, דבר שיגרום לכם לנהוג ביתר זהירות.

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?