צועדים בגאווה גם בירושלים

חברי הקהילה ההומו-לסבית ערכו היום את מצעד הגאווה השנתי בבירה. חברי הקהילה החרדית החליטו לצאת גם הם לרחובות וקיימו שתי הפגנות קטנות בעיר. למרות המתיחות, המצעד עבר בשקט יחסי. אך חרד אחד ביקש לומר לגאה אחר בדיוק מה הוא חושב

ירושלים של סערות? לא בהכרח. מצעד הגאווה שצעד הערב בירושלים הפך לעניין שמתרגשים ממנו הרבה פחות בימים אלה. המלחמות בזירה החרדית-חילונית בעיר מתמקדות בשאלה החניונים שייפתחו בשבת הקרובה, והמצעד עבר בשקט יחסי.

בין המשתתפים היה גם ליאור כהן, אומן דראג ושחקן שהעיד שהמצעד עבר בשקט מופתי. חיים מילר, לשעבר סגן ראש עיירית ירושלים שמשתייך לעדה החרדית, ציין בתגובה שכל ההפגנה של הנושא בציבור היא זו שמפריעה לקהילה החרדית. "כל אחד יעשה בבית שלו מה שהוא רוצה", אמר מילר.  

הצועדים התכנסו החל מהשעה 16:00 בגן הפעמון, משם החלו לצעוד בשעה 17:00 לכיוון גן העצמאות במרכז העיר, מרחק של כקילומטר וחצי. כ-1,500 שוטרים ואנשי כוחות ביטחון מאבטחים את החוגגים, מספר נמוך בהרבה יחסית לאבטחה הרבה שהייתה נהוגה במצעד בבירה בשנים האחרונות.

השנה ציינו החוגגים במצעד הגאווה 40 שנה למהומות סטונוול שאירעו בניו יורק ב-28 ביוני 1969: עימותים בין הומוסקסואלים לבין כוחות המשטרה באזור הווילג' בניו יורק, אשר מהווים עד היום אבן דרך למצעדי גאווה ברחבי העולם.

מצעד חרדים מקביל למצעד הגאווה

למרות שהחרדים בעיר לא מתכוונים להתעמת עם המפגינים, אין סיבה לחשוב שהאידיליה שבה לעיר והמשטרה נערכה לכל תרחיש אפשרי. כמה נציגים מהעדה החרדית ביקשו מהמשטרה אישור להפגין במהלך המצעד באזור כיכר השבת, נגד מה שהם מכנים "מצעד התועבה".

משמרת מחאה נוספת התייצבה סמוך לכיכר פריז שליד בית ראש הממשלה. את הקבוצה מארגנים אנשי ארגון "חזית יהודית", בראשות פעיל הימין איתמר בן-גביר.

הירושלמים "שומרים כוחות" להפגנות החניון

אבל נראה שברחוב החרדי "שומרים כוחות" לקראת ההפגנות שיתקיימו בשבת נגד פתיחתו החוזרת של חניון המריבה. רבים מהעדה החרדית, בהם ראשי הבד"ץ, קוראים להפגנת המונים שתיערך בשבת באזור רחוב בר-אילן.

החרדים יפגינו נגד החלטת ראש העירייה ניר ברקת לפתוח חניון לרווחת הנהגים והמבקרים ביום המנוחה. "היהדות החרדית מתמסרת למאבק", נכתב בפשקווילים שנתלו בשכונות החרדיות בעיר. "הקהילה החרדית מתלכדת למאבק במסירות נפש, תשובתנו למחריבי ירושלים ראש העיר והמפלגות החרדיות השותפות לקואליציה".

הקהילה החילונית בעיר לא נותרה חייבת ופרסמה גם היא כרזות הקוראות להפגין בשבת. קבוצת "התעוררות בירושלים", מתכוונת להפגין בשבת בשעה 17:00 בכיכר ספרא בעיר, ונציגיה הודיעו שגם אם החניון לא ייפתח, ההפגנה תיערך כמתוכנן.

"במידה וברקת יסגור את חניון ספרא - תתקיים הפגנת מחאה נגד סגירת החניון והתקפלותו של ברקת", כתבו בעלון שהופץ בעיר. "במידה ויפתח ברקת את החניון, תתקיים הפגנת תמיכה בעד שלטון החוק ונגד הבריונות החרדית".

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?

תחרות סיפור השנה במייל האדום - הצביעו והשפיעו

הווידאופדיה: מצעד הגאווה