אלפי חרדים התפרעו בירושלים בגלל פתיחת חניון עירוני בשבת

כ-5,000 חרדים יצאו לרחובות מרכז העיר במחאה על פתיחת חניון ספרא בשבת לטובת המטיילים והמבלים. מכיכר ספרא המשיכו להתעמת עם המשטרה במאה שערים, שם הם השליכו אבנים ואשפה. 6 שוטרים ועיתונאי נפצעו

המלחמה על השבת חזרה לירושלים: כ-5,000 חרדים התייצבו אמש במרכז העיר להפגנה אלימה נגד העירייה, שהחל מהשבת פתחה את החניון העירוני בכיכר ספרא לחניית כלי רכב גם בסופי השבוע. מנהיגי העדה החרדית טוענים שמדובר בהפרת הסטטוס-קוו הדתי בעיר. משם עברו העימותים למאה שערים. שבעה מפגינים חרדים נעצרו. במשטרה חוששים שההפגנה הזו תחזור על עצמה גם בשבת הבאה.

"שאבעס", זעקו מאות חרדים במהלך צעדה שערכו במרכז העיר. תוך כדי תקפו חלק מהמפגינים אנשי תקשורת, בהם כתב חדשות 2 באינטרנט שהעביר את ההפגנה בשידור חי.

אבל בעיקר התעמתו המפגינים החרדים עם כוחות המשטרה הרבים והיכו חלק מהם. עשרות השוטרים, בהם גם פרשים על סוסים שנערכו באזור מבועד מועד, ניסו למנוע מהמפגינים להתקרב לחניון ספרא. כוחות הצלה שהגיעו למקום פינו שבעה פצועים קל - שישה שוטרים ועיתונאי.

מול החרדים התייצבו מפגינים חילונים שתומכים בהחלטת העירייה, ואף קוראים לעירייה לפתוח חניונים נוספים בעיר בשבתות לטובת המטיילים והמבלים בעיר. רוב המפגינים החילונים הם חברי תנועת "התעוררות". המפגינים החרדים השליכו לעבר החילוניים שקיות זבל וחיתולים משומשים. בנוסף הפכו החרדים פחי אשפה ברחובות. החילונים שרו בקול: "על חומותייך עיר דוד הפקדתי שומרים", ו"העיקר לא לפחד כלל".

במאה שערים המשיכו האירועים באותה מתכונת. החרדים הפכו פחי אשפה והשליכו לעבר השוטרים זבל ואבנים.

"נערכנו להפגנה המונית כפי שאכן הייתה", אמר בסוף הערב מפקד מחוז ירושלים במשטרה ניצר אהרן פרנקו. "לא חשבנו שההפגנה תידרדר לידי אלימות. נפעל עם העירייה כדי שמקרים כאלה לא יישנו".

גם ראש העיר ניר ברקת הופתע מההפגנה האלימה. "אני מצטער שההפגנה גלשה לפסים אלימים", אמר. הפתיחה תואמה עם החרדים, ואין בכך חילול שבת. אשאיר את החניון פתוח כדי להתמודד עם מצוקת החנייה בשבתות, כשמגיעים לבירה ישראלים ותיירים רבים".

760 מקומות מסומנים לריב

חניון ספרא משמש בימי אמצע השבוע בעיקר את מי שמגיע לבניין העירייה. יש בו 760 מקומות חנייה, ובסופי השבוע הוא ישמש בעיקר את הנהגים שמגיעים לסייר בעיר העתיקה וגם למתחם הבילויים הסמוך. את החרדים, העובדה שהעירייה מעודדת בעקיפין נסיעה ובילוי בשבת, הדבר הזה מרתיח.

"השקט לא יוכל על הפריצות הנוראית בחומות השבת בפתיחת בתי עסק רחמנא ליצלן", נכתב במודעות שנתלו בעיר בשבוע האחרון. "אם חלילה לא נביע קול מחאה, יהיה זה פתח להרחבת חילולי השבת בעיר הקודש".

מארגני ההפגנה לא ידעו לצפות לאן ההפגנה הזו תתפתח. "להבות ההפגנה תלויות במשטרה", אמר השבוע גורם בעדה החרדית. "אם המשטרה תבלום את ההליכה שלנו מול החניון, היא תתסיס את השטח ותגרום להתלקחות. אף אחד לא יודע איך ההפגנה תסתיים".

בהכנת הידיעה השתתפה דפנה ליאל

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?