ירושלים: חשש לעימותים בשבת בין חילונים לחרדים

החרדים לא מתכוונים לשתוק על כוונת ראש עיריית ירושלים לפתוח חניון עירוני בשבת. "השקט לא יוכל על הפריצות הנוראות בחומות השבת", נכתב במודעות המזמינות את הציבור החרדי לבוא ולהפגין בשבת. בעדה החרדית צופים הפגנה שלא היתה כדוגמתה זה זמן רב

החרדים חוזרים להפגין? (רויטרס)

האם המתיחות בין החילונים לחרדים בבירה צפויה להתפרץ במשנה תוקף? ראש העיר (החילוני) ניר ברקת של ירושלים צפוי לפתוח את החניון העירוני 'ספרא' בשבת - והחרדים ממש לא מתכוונים לשתוק.

"השקט לא יוכל על הפריצות הנוראות בחומות השבת בפתיחת בתי עסק רחמנא ליצלן. עומדים עתה לפתוח חניון עירוני ע"י העירייה הציונית, למען הרבות חילולי שבת בעיר הקודש", נכתב במודעות המבקשות מהציבור החרדי להשתתף בהפגנת ענק. "אם חלילה לא נביע קול מחאה, יהיה זה פתח להרחבת חילולי השבת בעיר הקודש".

גם בבתי הכנסת יתבקשו המתפללים, על פי הוראת רבני בד"צ, לצאת בשבת בשעה 17:00 ממאה שערים ולהגיע לפתח החניון המדובר. מכיוון שהמקום בו נמצא החניון פתוח לתנועת מכוניות בשבת יש חשש אמיתי לעימותים והתנגשויות בין המפגינים לבוחרים לחנות את רכבם או לנסוע בקרבת המקום.

"להבות ההפגנה תלויות במשטרה"

חניון המריבה משמש בימי שבוע את בניין העירייה. מכיוון שהחניון נמצא בלב מרכז העיר, הרי ש-760 מקומות החניה בו ישמשו בעיקר את הירושלמים המבלים בפאבים ובבתי הקפה הפתוחים בשבת.

הלילה הגיעו שורה של קצינים בכירים לביתו של הרב וייס, מראשי העדה הציונית. במשטרה קיוו להגיע להסכמות שימנעו התנגשות, אך הרב אמר לשוטרים בצורה חד משמעית: "אם החניונים ייפתחו - נצא למאבק ואתם יכולים לעצור אותי". ניסיונות תיווך בין הרבנים לבין ראש העיר ברקת, עלו גם הם בתוהו.

ההפגנה עצמה לא קיבלה את הסכמת המשטרה, ולא ברור איך כוחות המשטרה יתייחסו אליה. "להבות ההפגנה תלויות במשטרה", מסר גורם בעדה החרדית. "אם המשטרה תבלום את ההליכה שלנו למחאה מול החניון, היא תתסיס את השטח ותגרום להתלקחות. אז, אף אחד לא יודע איך ההפגנה תסתיים".

"אנו מחוייבים להיענות לדרישת המשטרה, שהחליטה כי יש צורך לפתוח את החניון", הסביר דובר ראש העיר את המהלך. "אני מחזיק מכתב רשמי מהמשטרה בו היא דורשת את פתיחת החניון בשבתות ולכן ראש העיר החליט כי החניון יהיה פתוח בשבתות".

בהכנת הכתבה השתתף מני גירא שורץ מאתר "חרדים"