ארגון חרדי חדש ילחם בפשע בשכונות החרדיות בי-ם

ארגון חדש בשם "השומרים" נחנך בירושלים ומטרתו להבטיח את ביטחון התושבים בשכונות החרדיות בעיר. הארגון יפעל במקביל למשטרה וייסיע להחזיר את אמון התושבים במערכת ולפתור את בעיית הדיווח למשטרה בשבת. במשטרה מברכים על ההתארגנות ומצפים לשיתוף פעולה ולירידה ברמת הפשיעה

מצפים לשיתוף פעולה עם המשטרה (יהודה מילר)

חרדים לביטחונם: הביטוי "גברים בשחור" קיבל אמש משמעות נוספת עם הקמתו של ארגון "השומרים" בירושלים. רבים מכם ודאי מכירים את המשמר האזרחי. ובכן כאן מדובר בארגון המקביל, רק של החרדים. חברי הארגון פועלים ברחבי השכונות החרדיות בצפון העיר.

הרב שלמה רוזנשטיין, חבר מועצת עיריית ירושלים ויוזם הפרויקט, מספר כי לנושא השמירה הקהילתית בחברה החרדית יש כבר תקדים בארצות הברית. בארגון "השומרים" בארה"ב שמהווה מודל לארגון שהוקם אמש בירושלים יש כבר עגה פנימית משלהם. כאשר ישנו מקרה חירום בשכונות אז במקום קריאת "catch him" באנגלית, משתמשים במילה היידית "חעפצן" - "תפוס אותו", כך שרק קבוצת השומרים מבינה את המונח הפנימי ויוצאת לפעולה.

"בדיוק כמו ארגוני ההצלה, כמו 'איחוד הצלה' שבא לעזרת מד"א ברבים מהמקרים, כך אנחנו מתכננים שארגון השומרים יוכל לעזור למשטרה במקרים רבים", מסביר רוזנשטיין. "עוד לפני שכוחות הביטחון הרשמיים מגיעים למקום".

שיעורי הפשיעה הגבוהים בשכונות החרדיות בשנה האחרונה הם אלה שגרמו כנראה גם למגזר החרדי להבין כי ההתארגנות החדשה תוכל להועיל. "מדובר על פריצות לבתים ועל גניבות", מסביר רוזנשטיין. "הקהילה החרדית פעמים רבות לא מתקשרת בצורה נכונה עם המשטרה. עקב חוסר אמון במערכת, חוסר רצון להתקשר עם מוסד ציוני וגם דיווחים בשבת שהם בעייתיים".

היענות גדולה מצד התושבים והמשטרה

המצב הזה הביא את החרדים להקים ארגון שיספק להם מענה מיידי בזמן אמת. "הצעד הזה יחזיר את האמון במשטרה ובמערכת", מאמין רוזנשטיין. "כשאדם יחייג 100, הקריאה תועבר במוקד גם למתנדבי הארגון שיוכלו להגיע בהקדם למקום האירוע". רוזנשטיין מבטיח כי שיתוף הפעולה עם המשטרה יהיה יעיל ביותר. "המשטרה שמחה מאוד על הפרויקט ומשתפת פעולה", הוא מציין.

המתנדבים ביחידה החדשה יעברו הכשרה, ואז גם יקבלו סמכויות מיוחדות. "הם יוכלו לעכב חשודים, חלקם ישאו נשק חם ואחרים אמצעים אחרים כגון גז מדמיע או נשק קר", אומר רוזנשטיין. לדבריו, ההיענות גדולה מאוד ואברכים רבים כבר מילאו טפסי הרשמה. אך לא כל מי שרוצה יוכל לקחת חלק בהתארגנות החדשה. "יהיו סינונים", מבהיר רוזנשטיין, "גם של המשטרה וגם מצד רבני השכונה".

במשטרת ירושלים מברכים על ההתארגנות ומעריכים כי שיתוף הפעולה יהיה יעיל. נוסף למעורבות של תושבי השכונה, תסייע פעילותם, מאמינים כחולי המדים, גם להורדת רמת הפשיעה בשכונות בהן הם יפעלו, והאמון ההדדי בין המשטרה לתושבים יתחזק.