"לא צריך ללמוד אנגלית או מתמטיקה כדי להצליח"

ברחוב החרדי בירושלים היו בטוחים שחוק לימודי הליבה שקבע יאיר לפיד יבוטל. השבוע, משבוטל החוק באופן סופי קשה היה להסתיר את גילויי השמחה בשכונות ירושלים. "קיבלתי ציון גבוה יותר מכל חבריי החילונים" מספר גרשון, חרדי מירושלים

"הציגו אותנו כפריזטים". אילוסטרציה (דורית יורדן דותן)

"לא נכנענו לרגע ואנחנו לא מתכוונים להיכנע לכל הגזרות שפוליטיקאים חילוניים מנסים להשית עלינו". כך מגיבים היום (שני) בשכונות החרדיות בירושלים לביטול החוק המחייב את לימודי הליב"ה. רבים מעוברי האורח איתם שוחחנו בחדשות 2 Online מספרים כי היה ברור להם שהחוק לא יתממש, וכי מבחינתם מדובר בתרועת ניצחון שהפוליטיקאים החרדים הבטיחו להביא לציבור - ועמדו במילתם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני לא צריך ללמוד מתמטיקה או אנגלית כדי להצליח בחיים", אומר משה, צעיר בן 25, תושב שכונת סנהדריה בירושלים. "כל מי שמסביבי הצליח יפה מאוד, בלי לדעת את כל מה שמערכת החינוך הישראלית מצפה שנדע. לימוד גמרא מחדד הרבה יותר את המחשבה. הנה, תראו את הפוליטיקאים שלנו, כמה הם מצליחים בכנסת, לעומת כל מיני אחרים שבקושי מצליחים להוציא משפט שלם מהפה", הוא אומר.

את גרשון תפסנו בדרך לעבודה. "כשאני עשיתי מבחנים תיאורטיים כשרציתי להתקבל לעבודה, בלי שום הכנה מוקדמת בבית הספר", הוא משחזר. "קיבלתי ציון גבוה יותר מכל המועמדים החילוניים שחשבו שיש להם יתרון עליי, מה שמוכיח שאין קשר בין ללמוד חומר מדעי לבין הצלחה בחיים". גם יהודה מתאר מציאות דומה. "אנחנו חושבים שהציבור החילוני צריך להתעסק בענייניו. אנחנו לא מבקשים ממנו ללמוד גמרא בבית הספר - אז למה הם מחייבים אותנו ללמוד אנגלית?"

רבים מהאנשים ששוחחו איתנו הבוקר מספרים כי אחד האלמנטים הקשים מבחינתם הייתה תחושת הכפייה. "הציגו אותנו כפרזיטים, ככאלה שחיים על חשבונכם. למה? למה להכפיש אותנו? בגלל שאנחנו מאמינים שמה שיהודי צריך זה ללמוד תורה?", שואל אחד מהאנשים, שסירב להזדהות בשמו. "היהדות תמיד ביקשה ושאפה ללמוד. אנחנו מוצאים את המדעים שלנו בתוך התורה, כל בוקר, כל צהריים וכל ערב. כל היום אנחנו סביב האמת של התורה".

במקביל, נתלו ברחובות החרדיים פשקווילים המזהירים מהתערבות חיצונית בתכני הלימוד החרדים. "בנינו ובנותינו נתונים בסכנה! זעקת החינוך הטהור מהדהדת ברומו של עולם. מכל עבר נוגסים בבשר החי, של החינוך על טהרת הקודש כפי שקיבלנו מרבותינו ומאיימים לחסלו כליל", נכתב באחד מהם. "היכונו למערכה אדירה למען הצלחת החינוך הטהור".