כך נערים משיגים צמחים ממסטלים

בעלי משתלות מדווחים כי במהלך חודשי הקיץ הם נתקלים בניסיונות מצד בני נוער להשיג את צמחי אוזן ארי האפריקני והדטורה, הידועים בהשפעתם "הממסטלת". "אפשר לעשן את זה או לשים את זה בתה", נשמע נער בשיחה לאחת המשתלות. האזינו

"שמענו שהצמח מייצר רגיעה" - כך נשמעים בני נוער בשיחה עם משתלה בניסיון להשיג צמחים "ממסטלים", שצריכתם נחשבת לחוקית בישראל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

משתלות תמימות ברחבי הארץ הפכו במהלך חודשי הקיץ למוקד עניין בקרב בני נוער. הסיבה: במשתלות נמכרים צמחים הגורמים לערפול חושים, שאינם נכללים בפקודת הסמים. בכדי לרכוש את הצמחים הללו, בני הנוער יוצרים קשר עם המשתלות ואף מתחזים למבוגרים.

שני הזנים שמעוררים את סקרנותם של בני הנוער הם אוזן ארי אפריקני ודטורה. שני הצמחים הללו נחשבים כ"ממסטלים", אולם שימוש מוגזם בהם מסכן את אלו הצורכים אותם בהרעלה. למרות זאת, בני הנוער אינם נרתעים ומפעילים מאמצים בכדי להשיגם.

"רוב בני הנוער מבקשים עציץ שכבר פורח מתוך רצון לחוויה מיידית וכדי שלא לחכות ולהשקיע בעצמם בגידול הצמחים", הסביר איתי פאול, מנכ"ל משתלת הסוכה בכפר אז"ר. "אנו עושים מאמצים לסנן פניות ולא משתפים איתם פעולה אך חלקם עקשנים ולא מוכנים לקבל לא כתשובה".

באחת השיחות המדוברות, תועד בן נוער כשהוא משקר לכאורה בנוגע לגילו ומנסה להשיג מידע על אותם צמחים "ממסטלים". "זה משמש לרגיעה", אמר הנער. "אפשר לעשן את זה או לשים את זה בתה", לאחר מכן, כשבמשתלה ניסו לברר פרטים נוספים אודות המתקשר, הנער ניתק את השיחה.

"הם מתקשרים מספר פעמים בניסיון לאתר אצלנו את הצמחים כשהם מתחזים לדמויות שונות או ממציאים תירוצים שזה נחוץ לעבודת מחקר", הוסיף פאול. "אסור לתפוס את העניין בקלות ראש, הורים וחברים אחראיים חייבים לפקח אחר הענין מאחר וצריכת מנת יתר גם מצמחים אלו עלולה להיות מסוכנת. אנחנו מעדיפים למכור צמחים לקהל הרגיל של מי שמעוניינים בהם לעיצוב גינותיהם ולא להרפתקאות".

"מתמסטלים בגן ציבורי"

עודד יפה, מומחה לחקלאות מדברית ממעבדת שלף, מספר כי רק בשבועיים האחרונים פנו אליו מספר הורים מפוחדים לאחר שהילדים שלהם צרכו את הצמחים המדוברים. "האימהות מטלפנות ואומרות שהילדים משועממים בחודשי הקיץ, והחליטו 'לאכול' את הצמחים כי שמעו שהם קצת ממסטלים בגן הציבורי", אמר בשיחה עם חדשות 2 Online.

"לכל עלה יש סיפור משלו. ולכל צמח יש השפעה כלשהי על האדם", הוסיף. "צמח אחד משפיע על הקיבה בעוד שהאחר עשוי לרפא מחלות. לכל דבר בטבע יש לו ייעוד". בהקשר זה ציין יפה כי בני נוער רבים צורכים עלים מצמחים שונים, דבר הכרוך בסיכונים כשלעצמו. "באחד המקרים, אמא אחת טלפנה וסיפרה שהבן שלה אכל עלים של הרדוף. ביקשתי ממנה לנסוע ישר לבית חולים כדי לבדוק את ההשלכות".

לפניות לכתבת: Avivitm@ch2news.co.il