נכים - אבל לא מוגבלים

דניאל שטרית, צלמת ירושלמית, מתעדת בפרויקט חדש חמישה בעלי מוגבלויות בסיטואציות שבחרו בעצמם כדי להראות כיצד מנהלים אורח חיים רגיל למרות הנכות. אחד מהם בחר להצטלם עירום עם כיסא הגלגלים כדי לצאת נגד תפיסות היופי המקובלות בחברה ולהדגיש את נושא המיניות בקרב בעלי המוגבלויות. כך זה נראה

"נכה וסקסי", דניאל גרמייז (דניאל שטרית)

החלק האהוב במהלך היום על דני גרמייז בן ה-37 הוא להוריד את החולצה, לשבת עירום על כיסא הגלגלים שלו ולהסתכל במראה. למרות שעל פי תפיסות היופי הרווחות בחברה, הרזון שלו ותפקוד ידיו החלקי הופכים אותו ל"לא מושך", הוא מקבל את גופו באהבה ובהשלמה. תמונתו של דני עירום על כיסא הגלגלים היא חלק מפרויקט מיוחד שיזמה הצלמת דניאל שטרית ונעשה בשיתוף עם תא סמ״ן - סטודנטים מובילים נגישות באוניברסיטה העברית - שתיעדה עוד ארבעה בעלי מוגבלויות בסדרת תמונות שנועדה לשנות את צורת ההסתכלות על נכים ולשבור את הסטיגמות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשיחה עם חדשות 2 Online אומרת שטרית כי "לכל מגבלה יש את הסטיגמות שלה, גם ברמה הוויזואלית". היא מסבירה שפעמים רבות ההתייחסות לנכים היא כוללנית ונובעת מהדרך הפשטנית שבה אנשים תופסים אותם רק על סמך המראה החיצוני שלהם.

לשנות את הדרך שבעלי מוגבלויות תופסים את

שטרית אומרת שהמטרה השנייה של הפרויקט היא שינוי האופן שבו בעלי מוגבלויות תופסים ומציגים את עצמם. העבודה על הפרויקט נעשתה במשותף בהתאם לאופי הייחודי של כל אחד.

דני גרמייז הקים עמוד פייסבוק הנקרא "אני נכה וסקסי", בו הוא נאבק בסטיגמות על נכים. לדבריו מדובר בקבוצת דיון שמטרתה לאפשר לאנשים עם מוגבלות לשוחח בפתיחות ובאופן מוגן על מיניות, דימוי עצמי ודימוי גוף, עם כל הספקות שבעניין, כולל הספקות שלי". "כיסא הגלגלים הוא חלק ממני לטוב ולרע", מסביר גרמייז את החלטתו להצטלם על הכיסא. "אני לא מתבייש בו או מסתיר אותו, בלי קשר לאורח החיים שלי".

"צריך לדעת גם להקשיב ולא רק לשמוע", נעה

"עבור דני שהצטלם בעירום, הפרויקט היה חוויה ממש משמעותית" מסבירה הצלמת שטרית. "יש לו הרבה לבטים לגבי הגוף שלו מאז שהוא על כיסא גלגלים וזאת הייתה הזדמנות לעשות משהו שהוא חשב עליו הרבה זמן. בנוסף, הוא מקדם את נושא המיניות בקרב נכים, יש לו קבוצת פייסבוק והוא עורך הרצאות".

נעה הרפז, סטודנטית לרפואה בת 24 ולקויית שמיעה, היא מצולמת נוספת בפרויקט. הרפז בחרה להצטלם עם מכשיר סטטוסקופ המשמש רופאים לבדיקות. בטקסט שנלווה לתמונה שלה היא כותבת על בחירתה המקצועית: "אני מפקפקת בכל יום. תמיד יש שאלות ותהיות האם בחרתי נכון וכשהן מופיעות אני שמחה מהן כי הן משאירות אותך צנוע. יש הרבה רופאים שיודעים לשמוע, אבל לאבחנה טובה צריך גם להתרגש מהיכולת להקשיב".

לשבור את הסטיגמות, איליה מרין

כעת, שטרית מחפשת אנשים חדשים שירצו להצטלם ועזרה במימון המשך הפרויקט במטרה לספק פלטפורמה חדשה לאוכלוסיית הנכים, "בה כל אחד יציג איזשהו אינדיבידואל, את הסיפור שלו ואיך שהוא רוצה להיות מסופר".

 

להתגבר על המכשולים, רונה סופר

 לפניות לצלמת דניאל שטרית: shitritdanielle@gmail.com

לפניות לכתבת: avivitm@ch2news.co.il