בית הספר יפונה לטובת מרכז מסחרי

תושבי מרכז העיר בירושלים צפויים לשינויי משמעותי בנוף שלהם בקרוב: המבנה הוותיק, המשמש משנת 1972 כבית הספר הניסויי, צפוי להיהרס בקרוב. במקום המבנה החינוכי יוקם מתחם מסחרי נוסף. "התושבים באזור רוצים לשלוח את ילדיהם למסגרות חינוך חילוניות והעירייה מבריחה אותם", טוענים פעילים קהילתיים

מרכז העיר ירושלים. (ארכיון) (פלאש 90)

בית הספר "הניסויי", ברחוב הלל שבמרכז העיר ירושלים, עובר בימים אלה תהליך שבסופו יהפוך המבנה למתחם מסחרי. בימים הקרובים התכנית תעבור אישור סופי של ועדת התכנון המחוזית בעיר - אלא שההתנגדויות שהוגשו לוועדה חושפות חלק מהבעייתיות בקידומה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

תושבי מרכז העיר בירושלים טוענים כי העירייה מפקירה אותם, ומכפיפה את תנאי החינוך של ילדיהם, זאת משום שבית הספר כולו יועתק למקום אחר, שעדיין לא נקבע. במקום בית הספר, יוקמו מלון וחנויות מסחר יוקרתיות. סגן ראש העירייה, עופר ברקוביץ', שהתנגד לתוכנית, טען כי במרכז העיר מקודמות כיום תוכניות רבות למלונאות ובשטח המדובר היה ראוי לקדם תוכניות תעסוקה לאקדמאים.

"שוב העירייה מעדיפה את המבקרים בירושלים ולא את תושבי ירושלים" אמרו במנהל הקהילתי לב העיר בשיחה עם חדשות 2 online. "התושבים באזור רוצים לשלוח את ילדיהם למסגרות חינוך חילוניות והעירייה מבריחה אותם. לאחר שנים ארוכות של הגירה שלילית ממרכז העיר וסגירת מוסדות חינוך רבים, בשנים האחרונות ישנה עלייה בכמות הצעירים המגיעים למרכז וכתוצאה מכך מורגשת מצוקת גני ילדים, והעירייה נאלצת לפתוח כל שנה ועוד ועוד גנים. יש להסתכל קדימה ולהתחשב בעובדה שילדים אלה יגדלו ויצטרכו ללמוד בבית ספר יסודי ולקבע את שטח התכנית כשטח התכנית כשטח למוסדות חינוך".

במקביל, הורי התלמידים בבית הספר טוענים כי העירייה מזניחה את המתחם ומתייחסת אליו כ"שטח הפקר". "מגיעים בבוקר ומוצאים ונדליזם, קונדומים בכל מקום, שתן, בקבוקי עישון, סמים. זה התפקיד של העירייה לנקות סביב אבל היא פשוט מזניחה את המקום ומעבירה מסר שזה לא מעניין אותה", אומר אחד ההורים לחדשות 2 online. "אי אפשר להמשיך ככה".

תגובת העירייה: "הטענה על הזנחה מכוונת מצד העירייה אינה נכונה. עיריית ירושלים משקיעה במתחם הניסויי מימון רב לאורך השנים. בית הספר הניסויי הוא בית ספר ייחודי וחשוב והעירייה תמשיך לפתח אותו ולחזק אותו. בנוסף מקודמת תכנית להעתקת בית הספר כולו למתחם חדש במרכז העיר. התוכנית מתואמת עם ועד ההורים והנהלת המוסד ובקשר הדוק עימם".