"גם אם יש טיקים - אני כמו כולם"

ילדים עם תסמונת טורט הסובלים מתנועות וקולות לא רצוניים החליטו לצאת למסע הסברה מיוחד כדי להגיד לכולנו שנתייחס אליהם קצת יותר בסובלנות ובסבלנות, גם אם הם מתנהגים לפעמים קצת אחרת

יובל ועמרי אברמוביץ', תאומים בני 12, רגילים לעשות כמעט הכל ביחד. עד שבגיל 5 אבחנו אצל עמרי תסמונת טורט. שלוש שנים מאוחר יותר היא אובחנה גם אצל יובל ושוב הם מצאו עצמם ביחד, גם עם התסמונת הזאת. "אצלי זה בא לידי ביטוי בתנועות כמו הזזת ידיים ורגליים, צוואר וראש", סיפר עמרי. "אצלי זה בא לידי ביטוי בכל מיני קולות, כמו משיכות באף וחיכוך בגרון", ציין יובל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הרבה מילדי הטורט מתביישים להגיד מה יש להם, אבל יובל ועמרי החליטו שדווקא חשוב להם לספר ובשבועות האחרונים הם העלו סרטונים שלהם לרשת שזכו לאלפי צפיות ושיתופים. הם כינסו את חברי הכיתה שלהם כדי לנסות ולהסביר מה עובר על ילדים כמותם ושחוץ מהתסמונת צריך להתמודד גם עם התגובות מהסביבה.

תסמונת טורט גורמת לייצור פקודות של תנועות וקולות מיותרים. רוב האנשים מכירים את התסמונת מסדרות שראו בטלוויזיה, בדמויות שאופיינו בפרצי קללות, אבל קללות למעשה הן אחת התופעות הפחות נפוצות של התסמונת.

גם יובל צור, בן 9 וחצי, מתמודד עם תסמונת טורט. אין לו בעיה לספר על הטיקים, זה לא מביך אותו. כבר בגיל 9 הוא שלם עם מי שהוא, ובעיקר רוצה שגם הסביבה תנהג בו בהתאם. "רק בגלל שיש לי טיקים, זה לא אומר שאני שונה ואני לא יכול לעשות כמו כולם", הוא אמר.