בנט: 6,000 נוספים נבחנו ב-5 יחידות

תכנית הדגל של משרד החינוך עמדה במבחן: השר נפתלי בנט חשף הבוקר כי אלפי תלמידים נוספים ניגשו השנה לבחינת חמש היחידות במתמטיקה. המשרד עקף את היעד שהציב לעצמו - כ-12.5 אלף בני נוער. בנט בישר: "השמיים הם הגבול, ואנחנו רק הענקנו לתלמידים כנפיים"

נתוני 2016 נחשפים (ששון תירם, יוסי זימר, פלאש 90)

הקמפיין הנרחב ככל הנראה כבר הוביל לתוצאות: הבוקר (שלישי) חשף שר החינוך נפתלי בנט את הנתונים על מספר הניגשים לבחינת 5 יחידות לימוד במתמטיקה בשנת הלימודים הנוכחית (תשע"ו). מנתוני המשרד עולה כי נרשם השנה זינוק של כ-6,000 תלמידים שניגשו לבחינת חמש יחידות - 2,000 בי"ב ו-4,000 בי"א.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אחרי עשור של ירידה מסוכנת במתמטיקה ובמדעים, אני שמח היום לבשר: הפכנו את המגמה", אמר השר בנט. "בזכות המאמץ הכביר שלכם, חל השנה זינוק של 6,000 תלמידים שניגשו למבחני הבגרות ב-5 יחידות מתמטיקה. אלפי תלמידים אלה מאופקים, מלוד, מרהט ומכל רחבי הארץ התאמצו, השקיעו והוכיחו לעצמם שהם מסוגלים להכל. אנחנו לא מוותרים על אף ילד ולא מוותרים לאף ילד".

על פי הודעת המשרד, בכיתה י"ב חל גידול של כ-2,000 תלמידים ו-12,800 תלמידים ניגשו ל- 5 יחידות. בכיתה י"א חל גידול של כ- 4,000 תלמידים – כ- 15,800 תלמידים ניגשו ל- 5 יחידות.

עוד הדגישו במשרד כי בפריפריה חל שינוי חד לטובה: בנתיבות נרשם גידול של 56% בנתונים, בירוחם 68%, ברהט 104%, ובשפרעם 96%.

אילוסטרציה (יונתן סינדל / פלאש 90)

"המהפך יביא את פרס נובל הבא מדימונה"

גם הערים הגדולות התחזקו: בראשון לציון נרשם גידול של 25%, בירושלים 29%, בתל אביב 21%, ובחיפה 23%. במגזר לא יהודי נוספו בשנתיים האחרונות עוד כ- 700 תלמידים ל- 5 יחידות.

בנט ציין כי השיפור בנתונים מקרב את ישראל ל"בית B" בדירוג של OECD. "קירוב הפריפריה למרכז הוא לא רק באמצעות רכבות – הוא באמצעות משוואות. המהפך במתמטיקה יביא את זוכה פרס הנובל הבא מדימונה, את המהנדסת הבאה מרהט ואת ממציא כיפת הברזל הבא מקרית שמונה. נגמר העידן שבו ויתרנו על ילדים שרצו לעשות בגרות של חמש יחידות רק בגלל תפיסה נוראית שאינטליגנציה היא עניין של גאוגרפיה".

השר שיבח את כל השותפים לפרויקט ואמר: "כמו שאמרו לנו שזה לא אפשרי להגדיל את מספר תלמידי חמש היחידות והוכחנו שזה אפשרי, כך גם כל ילד שרואה אותנו עכשיו ילמד שכל מה שהוא רוצה להיות, הוא יוכל להיות. אם זה במתמטיקה, אם זה בהיסטוריה ואם זה במחול. השמיים הם הגבול, ואנחנו רק הענקנו לתלמידים כנפיים".

"הענקנו לתלמידים כנפיים". בנט (פלאש 90)

היעד של התכנית הרב-שנתית: 18 אלף תלמידים

לפני כשבועיים נערכה בחינת הבגרות במתמטיקה, על רקע הקמפיין הנרחב. "בשיא לפני כעשור היו 13,000 נבחני 5 יחידות וצנחנו ל 8,500. היעד השנה: 12,500", אמר בנט ביום הבחינה.

על פי נתוני משרד החינוך, בשנת 2014 ניגשו רק כ-9,350 תלמידים לבחינת חמש יחידות במתמטיקה, בעוד היעד בתוך חמש שנים הוא כ-18 אלף תלמידים. לצורך כך הוספו תקנים למורים למתמטיקה והוקמו כיתות ומגמות חדשות.

מהלך נוסף שביצע שר החינוך הוא העלאת הבונוס האוניברסיטאי לתלמידי חמש יחידות במתמטיקה ל-30 נקודות לפחות: משמעות הבונוס היא שכל תלמיד שיעבור בחינת בגרות ברמה של חמש יחידות לימוד במתמטיקה יוסיף לציון הבחינה שלו 30 נקודות באופן אוטומטי, כך שדי בציון של 70 כדי לעבור בציון סופי של 100.

כמו כן הודיע בנט כי תלמידים שייכשלו בבגרות של 5 יחידות לימוד יקבלו בגרות של 4 יחידות לימוד: משרד החינוך יעניק לתלמידים רשת ביטחון שתאפשר להם להתמיד בלימודי 5 יחידות, זאת משום שתלמידים רבים נרתעו עד היום מלימודים מוגברים במתמטיקה, בשל החשש מכישלון בבחינה השנייה שעשויה להוביל לזכאות של 3 יחידות לימוד בלבד.

כעת, תלמיד שלא השיג ציון עובר ב-5 יחידות (בשקלול שתי הבחינות והציון הסופי), יקבל תוספת של 20 נקודות ויעבור את הבחינה ב-4 יחידות. בכך, יובטח לו למעשה כרטיס כניסה לעולם המדעים באקדמיה.