גם המורים מסכימים: "אפשר לקצץ בימי החופש לתלמידים"

רגע לפני חופשת ל"ג בעומר עולות מחדש הטענות של הורים רבים נגד עומס החופשות של המורים. אבל מתברר שיש גם מורים שחולקים תחושות דומות, ויש להם שלל רעיונות יצירתיים איך לתקן את המצב מבלי לפגוע בתנאי העסקתם: קביעת חופשות מרוכזות, מעבר לחמישה ימי לימוד בשבוע והעלאת שכר

אילוסטרציה (SUTTERSTOCK)

התלמידים ייצאו מחר (חמישי) לחופשת ל"ג בעומר, וההורים ייאלצו למצוא שוב פתרונות יצירתיים כדי לדאוג להם לתעסוקה ולהשגחה. הורים רבים נוהגים להתלונן על החופשות הרבות של תלמידי בתי הספר והמורים, כ-80 ימים בשנה, אבל גם בקרב המורים נשמעים יותר ויותר קולות לצמצום החופשות בבתי הספר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני מורה, אבל גם אמא", אמרה מחנכת בבית ספר יסודי לחדשות 2 Online. "כהורה אני יכולה להבין את הביקורת על כמות ימי החופש של המורים. יש חופשים שלא ברור לי למה צריך שיהיה בהם חופש, כמו חנוכה, ל"ג בעומר ושבוע לפני פסח. 80 ימי חופש בשנה זה מיותר".

"כמורה אני יכולה להגיד גם שהחופשים הרבים קוטעים את רצף הלמידה של התלמידים ומשבש תהליכים ארוכי טווח שאני רוצה להעביר לתלמידים", היא הוסיפה. "אם יקצצו את ימי החופשה, הייתי רוצה שייתנו למורים עוד זמן עבודה מחוץ לשעות הלימוד להכנות ולהעלות את שכר המורים".

אילוסטרציה (פלאש 90)

"התלמידים צריכים מסגרת, הם מאוד משועממים"

מורה אחרת הציעה לתת לעובדים במערכת החינוך חופשות במקבצים. "חודשיים וחצי חופש זה גרוע מבחינת המערכת וזה גם ארוך מדי לתלמידים", היא אמרה. "הם צריכים מסגרת, הם מוצאים את עצמם מאוד משועממים. החופש הגדול לגמרי יכול להיות חודש-חודש וחצי. צריך חשיבה לעומק ולראות איך זה מסתדר עם החגים. גם החופשה בפסח היא ארוכה מדי. זה פשוט מצריך עבודת מטה רצינית, ולא עושים את זה", היא הוסיפה.

"צריך לשנות את ימי החופשה, לנתק את חנוכה וליצור חופשת חורף בין הסמסטרים, ובחופשת הקיץ - לפי גיל הילדים", הציעה מורה נוספת. "הייתי מוכנה לקצץ בימי החופשה תמורת כמה חופשות מרוכזות".

אילוסטרציה (חדשות 2)

"בתי הספר צריכים לעבור לחמישה ימי לימוד בשבוע"

"החופש הגדול צריך להימשך נגיד חודש וחצי, כולל החגים, ותהיה חופשת סמסטר שכוללת נר ראשון או אחרון של חנוכה", אמרה מורה אחרת לחדשות 2 Online. "חופשת הפסח יכולה להתקצר לדעתי לשבעה-שמונה ימים. בנוסף, אני חושבת שבתי הספר צריכים לעבור לחמישה ימי לימוד בשבוע, ובאופן זה בוודאי שהמורים 'יקבלו פיצוי' על קיצור החופשות".

גם מורה אחר הציע תכנית שתפצה את המורים על קיצור ימי החופשה. "אם תהיה רפורמה שבה ימי החופש יקוזזו משמעותית, אבל אני אוכל להחליט מתי להיות בחופש ולא יכריחו אותי לצאת בזמנים מסויימים, ובנוסף המשכורת תעלה משמעותית כך שלא אצטרך את חודשי הקיץ להשלמת הכנסה - אז אני מסכים", הוא אמר.