"המחיר שהתלמידים משלמים לא הוגן"

בפורום ועדי ההורים תומכים בשביתת התיכוניסטים ומותחים ביקורת על המאבק שמנהל ארגון המורים על חשבונם. "זאת שביתת מגן של התלמידים, פשוט נשבר להם". התלמידים עצמם יצאו לטיולי מחאה ושלחו מסר לרן ארז. צפו

כחלק ממאבק מועצת התלמידים הארצית, יצאו היום (שלישי) עשרות בני נוער לטיולים בשלושה מוקדים ברחבי הארץ. בכיתות בהן לא התקיימו היום בחינות מתכונת בתיכונים, הנוכחות עמדה על 10-30%. בכיתות בהן התקיימו בחינות מתכונת, הופיעו כמעט כל התלמידים ללימודים. ועדי ההורים הביעו תמיכה בצעד של מועצת התלמידים: "המחיר שהם משלמים גבוה מדי".

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

למעיין הסטף הגיעו התלמידים, ביניהם יו"ר מועצת התלמידים הארצית אליאב בטיטו וח"כ מירב בן ארי (כולנו). "יש כאן אמירה חשובה, המסר הוא שבני הנוער רוצים לטייל", אמר בטיטו, ומתח ביקורת על יו"ר ארגון המורים. "גם אם רן ארז מוציא אותנו וגם אם לא, אנחנו נדאג לקיים את הטיולים האלו כי הערכים שבהם חשובים לנו".

פרט לסטף, יצאו התלמידים גם לחולות ניצנים וגם לרמת הנדיב. "רן ארז מתבטא בצורה חריפה נגדנו והזלזול שלו נובע מכך שהוא לא מבין את החשיבות בטיולים", אמר סגנו של בטיטו, עומר בר. "אנחנו אומרים שמגיע לנו טיולים".

שביתה בכל התיכונים בארץ (זיו אבוטבול, מועצת התלמידים)

גם בפורום ועדי ההורים היישוביים הביעו תמיכה בהשבתת הלימודים. "המחיר שהם משלמים הוא לא הוגן", אמר יו"ר ועד ההורים בירושלים פז כהן. "סכסוכי העבודה באופן קבוע באים על חשבונם של התלמידים שהם בכלל לא צד בסכסוך עצמו. זו שביתת מגן של התלמידים, הם לא עשו את זה באופן יזום אלא שפשוט נשבר להם. הם עשו פעילויות חלופיות בצורה מאד יפה, וחינוכית".

"ההליכים לא מוצו"

"האינטרס שלנו הוא לשפר את מעמד המורה כדי שמקצוע ימשוך אליו את מיטב האנשים שיחנכו את הילדים שלנו, אבל גם מאבק מקצועי, ישר ככל שיהיה, אסור שיבוא על חשבונם של תלמידי ישראל", אמר יו"ר ועד ההורים בגבעתיים, זאב גולדבלט. "לא ראוי שארגון מורים שאמורים להיות מחנכים יטען כלפי התלמידים שלקחו להם את ה'סוכריה' בדמות הטיול. אנחנו רואים בכל פעילות החוץ בית ספרית, לא רק הטיולים, חלק בלתי נפרד מתוכנית הלימודים והכשרת הנוער להיות בוגרים עם הכרה מעמיקה של ארץ ישראל, ולא ראוי שיתייחסו לטיול כאל צ'ופר".

אילוסטרציה (חדשות 2)

בפורום מתחו ביקורת על כך שלא מוצו כל האפשרויות כדי להימנע מהשבתת הלימודים. "גם לדברי גורמים במשרד החינוך, לא מוצו כל ההליכים מולם לפני שהחליטו על שביתה", הוסיף גולדבלט.

"שקט תעשייתי" עד 2017?

מועצת התלמידים והנוער הארצית השביתה הבוקר את כל בתי הספר התיכונים במדינה (כיתות י'-י"ב) - במחאה על הפסקת הטיולים השנתיים בגלל עיצומי ארגון המורים, ובמחאה על שביתת בוחני הנהיגה המונעת מבני הנוער לקבל רישיון. בבאר שבע החליטה מועצת התלמידים העירונית להשבית גם את חטיבות הביניים.

יו"ר ארגון המורים, רן ארז, פנה לפני יותר מחודש למשרד החינוך ואיים לפתוח בעיצומים, במסגרתם לא יתקיימו פעילויות חינוכיות מחוץ לבית הספר. משרד החינוך עתר לבית המשפט בטענה שארז חתום על "שקט תעשייתי" עד אוגוסט 2017 וכי הוא לא אמור לנקוט בעיצומים עד אז. אולם בית המשפט איפשר את עיצומי ארגון המורים, והורה לקיים כרגיל רק את הפעילויות החינוכיות ביום הזיכרון לשואה ולגבורה וביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל.