ל"ג בעומר: מי אחראי על הילדים במדורה?

הורים ברחבי הארץ נדרשו לחתום על מסמך מטעם ועד גני הילדים הארצי, לאחר שהוגשו תביעות נגד ועדי הורים בדבר אחריותם לילדים באירועים המתקיימים מחוץ לשעות הלימודים. במשרד החינוך מרגיעים: אין מניעה לקיום אירועים ביוזמת ההורים

מי אחראי לילדים? (רויטרס)

חגיגות ל"ג בעומר הולכות ומתקרבות, ובגני ילדים רבים נדרשו הורים לחתום על טופס לפיו הם האחראים לשלום ילדיהם בזמן קיומן של פעילויות מחוץ לשעות הלימודים, כמו מדורות החג. המסמך, שהופץ על ידי ועד גני הילדים גרם ללא מעט אי הבנות בקרב ההורים ואף לבהלה, בשאלת האחריות לשלומם של הילדים באירועים המתקיימים מחוץ למסגרת הלימודית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המסמך הופץ בקרב הורים בעקבות חששם של ועדי ההורים ברחבי הארץ. הוועדים, שמארגנים את הפעילויות המתקיימות מחוץ לשעות הלימודים, הפכו חשופים לתביעות עקב הטענה כי הם אחראים לשלומם של הילדים באירועים השונים.

רק לאחרונה, בגן ילדים במרכז הארץ, ועד ההורים ארגן אירוע שהתקיים בבריכת שחייה. אחת מהילדות נפגעה, והוריה הגישו תביעה נגד הנהלת הבריכה, אלא שזו תבעה את ועד ההורים שארגן את האירוע. באירוע אחר שהתרחש אף הוא בגן ילדים במרכז, נפגע ילד נוסף וחברת הביטוח תבעה את ועד ההורים.

ההודעה שהופצה (חדשות 2)

בעקבות האירועים, הופצו במספר מוקדים ברחבי הארץ הודעות לפיהן נדרשים ההורים לחתום על הצהרה לפיה הם האחראים הישירים להתרחשויות אפשריות באירועים המתקיימים בפעילויות בלתי פורמליות. לצד הודעות שהופצו בפייסבוק ובווטסאפ, הועבר בין ההורים מסמך מטעם פורום ועדי הגנים הארצי בו נדרשים ההורים לחתום על ההצהרה.

"כל ילד ילווה על ידי מבוגר אחראי ולא יתקבלו ילדים ללא ליווי מבוגר", נכתב. "כמו כן הוועד אינו לוקח אחריות על אף ילד באירוע, וכל ילד הוא באחריות הוריו".

"החלטנו להוציא מסמך שישמש את כל ועדי הגנים בארץ, שבו ההורים יחתמו על האחריות לילדים שלהם בשעת הפעילות", הסביר ישראל אליאסף, פורום ועדי ההורים הישוביים. "אנחנו לא רוצים שהורים שנותנים מזמנם בהתנדבות יעמדו לתביעה מצד גורם כלשהו".

(מתוך פייסבוק)

מבחינת משרד החינוך אין מניעה ליוזמות של ועדי הורים בשעות אחר הצהריים ואין כל הנחיות בנושא. לגבי הצוות החינוכי, במידה וירצה להשתתף בארוע - יהיה אחראי לעצמו.