דוח שנתי: באיזה ענפים מנצלים את בני הנוער?

לרגל חג הפועלים מפרסמת הסתדרות הנוער העובד והלומד את הדוח השנתי על תלונות בני נוער על תנאי העסקתם. בהסתדרות מדווחים על עליה במודעות לזכויות ובהיקף הדיווח אך מביעים דאגה מנושא האכיפה. הדוח מפרט את הענפים בהם נרשמו מירב התלונות וכן את הנושאים עליהם מרבים הצעירים לדווח

"משתלם לפגוע בזכויות" (רויטרס)

כמדי שנה ב-1 במאי - חג הפועלים, מפרסמת הסתדרות הנוער העובד והלומד את הדוח השנתי המסכם את פעילותו של האיגוד המקצועי לילדים, נוער וצעירים. הדוח מסכם את אלפי הפניות שהגיעו מהעובדים הצעירים לארגון במהלך השנה ושופך אור על הענפים המנצלים ביותר. השנה הושבו לבני הנוער בישראל 2,370,439 שקלים בעקבות תלונות שהגישו, עלייה של 9% לעומת השנה שעברה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כ-300,000 בני נוער עובדים בישראל ועושים את צעדיהם הראשונים בעולם העבודה בשוק פרוץ. העובדים הצעירים, שחלק גדול מהם אינו מודע לזכויותיו חשופים פעמים רבות לפגיעה בזכויות ונחשבים למגזר מוחלש. "למרות שהמודעות גדלה בשורה תחתונה, לצערנו, משתלם לפגוע בזכויות", אומר יעקב אביד, רכז האיגוד המקצועי בהסתדרות הנוער העובד והלומד.

מהדוח עולה כי חמשת הענפים המנצלים ביותר הם מפלגות (27%), מסעדות ובתי קפה (17%), אולמות אירועים וחברות הקייטרינג (14%), מזון מהיר (9%) וענף המוכרנות (9%). את הנתון המפתיע והגבוה של ניצול במפלגות ניתן אולי להסביר במודעות של העובדים בענף זה, כמו כן, מרבית הפניות בנושא קיבלו מענה מהיר.

עיקר התלונות מגיעות גם השנה מתחום השכר: 44% מהפניות עסקו בתחום המשכורות, אח"כ תשלום פיצוי פיטורים וזכויות סוציאליות שונות (25%), תשלום החזרי נסיעות (14%) ורק אח"כ שעות עבודה ומנוחה, העסקה בימי התלמדות ונוספים.

17% מהתלונות מענף המסעדנות (רויטרס)

"בני הנוער- גיבורי העובדים בחברה הישראלית"

עוד עולה מהדוח כי לצד העלייה בדיווח, ישנה ירידה משמעותית באכיפה. ירידה של 22% במספר ההתראות שניתנו ע"י משרד הכלכלה למעסיקים במסלול המנהלי (554 ב-2015 לעומת 430 ב-2014). לכך ניתן להוסיף ירידה של 57% במספר הקנסות שהוטלו במסלול הפלילי (28 ב-2015 לעומת 65 ב-2014).

"עולם העבודה לבני הנוער הוא עולם קשוח ורווי בניצול. היעדר הכשרה מקצועית, תחלופה גבוהה במקום העבודה, פערי כוחות וגיל עם המעסיק ואבטלת נוער הופכים את בני הנוער העובדים לאחת האוכלוסיות המוחלשות ביותר בשוק העבודה הישראלי ועל כן המנוצלות ביותר", אמר יעקב אביד.

"בראש המאבק בניצול ניתן למצוא את בני הנוער, אלה מתוכם שבוחרים להתאגד במקום העבודה ולדרוש את זכויותיהם. בני הנוער שבוחרים להקים ועד, או לאסוף קבוצת חברים להגשת תביעה - אלה הם גיבורי העובדים בחברה הישראלית", הוסיף.