חשש: יבוטל סיוע לניצולי שואה

מיד אחרי פסח יפסיקו העמותות "ער"ן" ו"לתת" את הסיוע שהן מעבירות לניצולי השואה. סכסוך משפטי הוא זה שהוביל לעיכוב בהעברת הכספים מהאוצר, וכעת שיפוץ דירותיהם של ניצולים והסיוע הנפשי הניתן להם עומדים על הפרק. אם המצב לא ישתנה, שתי העמותות לא יחדשו את הפעילות הזו

אילוסטרציה (קובי גדעון, פלאש 90)

עמותת "לתת" ועמותת "ער"ן", שתיים מהעמותות שמסייעות לניצולי שואה בישראל, מתריעות כי בשל היעדר תקציב, יפסיקו את פעילות הסיוע מיד לאחר חג הפסח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כעשרת-אלפים ניצולי שואה קיבלו בימים האחרונים מענק מיוחד, לאחר שתשלום קצבאות על ידי החברה להשבת נכסי נספי השואה הופסק במשך מספר חודשים. התשלום הופסק בשל סכסוך משפטי ארוך שמנע מהחברה לשלם לניצולים, לאחר שהכסף בקופתה נגמר.

אחרי כחצי שנה משרד האוצר התערב ונכנס לתמונה והודיע כי ישלם מענק לחג לניצולים, אבל הסכסוך לא תם - וכעת מתברר שעמותות שהפעילו סיוע מיוחד לניצולים לא קיבלו תקציב מתחילת השנה, ומתריעות שאם המצב לא ישתנה אחרי פסח לא יוכלו להמשיך בפעילותן.

הפעילויות שנמצאות בסכנה הן שיפוץ דירות לניצולי שואה שמתבצע על ידי עמותת לתת והפעלת סיוע נפשי לניצולים בקו מיוחד של עמותת ער"ן. מנכל לתת ערן וינטראוב אמר לחדשות 2 שבמצב הנוכחי הסיוע ללא תקציב יוכל להימשך רק עד סוף החג. בעמותת ער"ן אומרים שהם מנסים להמשיך את הפעלת הסיוע בקו.

מהחברה לשבת נכסי נספי השואה נמסר: "לכשישתחררו כספי החברה להשבה הכלואים, הם יועברו ישירות לניצולי השואה. לצערנו כל הניסיונות לחלץ את הכספים נתקלו בסירוב והנושא נמצא בהליכים משפטיים כבר קרוב לשנה".

ממשרד האוצר נמסר: "למרות שאין מדובר בסכסוך שנוגע למשרד האוצר, הרשות לזכויות ניצולי השואה בתמיכתו של שר האוצר וסגן שר האוצר ראתה לנכון להתערב ומתוך הבנה למצוקה של אותם נזקקים קיבלה על עצמה תשלום מענק שישולם לפני חג הפסח ויכנס לחשבונות של עשרת אלפים אנשים נזקקים".