מעונות היום קורסים: "המדינה הזניחה הטיפול בפעוטות"

נציגי הארגונים המפעילים את המעונות הגיעו לדיון חירום בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת וסיפרו על המצוקה. הנציגים הצהירו כי הרישום למעונות לא יתחדש עד להתערבות הממשלה. יו"ר הוועדה אלאלוף: "פספוס גדול של המדינה"

ארכיון (רויטרס)

משבר הרישום למעונות היום נמשך כבר שלושה שבועות, והפתרון לא נראה באופק. ועדת העבודה והרווחה של הכנסת התכנסה היום (רביעי) לדיון חירום בנושא, במהלכו הצהירו נציגי המעונות כי הרישום לא ייפתח עד שהממשלה תתערב ותפתור את המצוקה.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

לטענת נציגי מעונות היום, משרד הכלכלה עוצר תקציבים וכתוצאה מכך השכר המשולם למטפלות הוא נמוך. לדבריהם, נוצרה מצוקה משמעותית של כוח אדם. במעונות לא מצליחים לגייס מטפלות שיעבדו בשכר זעום, כשכל מטפלת אחראית על מספר רב של ילדים.

לאחרונה מטפלות רבות עזבו את מעונות היום לטובת עבודה במשרד החינוך כסייעות, שם התנאים טובים יותר והמשכורת גבוהה יותר. יו"ר הוועדה ח"כ אלי אלאלוף אמר בדיון כי "נושא מעונות היום הוא פספוס גדול של המדינה".

"80% מהפעוטות עד גיל 3 אינם מטופלים על ידי המדינה, אלא במסגרות פרטיות יקרות מאוד, אם בכלל", ציין אלאלוף. "המדינה הזניחה את הטיפול בהם. יש תקציב בלתי מוגבל לסבסוד פעוטות במעונות, אבל יש ביורוקרטיה מטומטמת ואהבלית שמאלצת הורים וגננות להתמודד עם טפסים שאף אחד לא מבין איך למלא".

"אנחנו ענף בקריסה!", הבהירו נציגי המעונות. "הרישום למעונות לא יפתח עד שמשרד הכלכלה וממשלת ישראל יפתרו את המצוקות הבוערות המונעות מאתנו את הפעלתם התקינה".