כ-20 אלף ניצולים לא מימשו זכויות

כפי שנחשף אמש בחדשות 2, הביורוקרטיה גורמת סבל ומגבירה את מצוקת ניצולי השואה. במסיבת עיתונאים אמר שר הרווחה כץ כי אלפים לא מימשו הטבות המגיעות להם בהיקף של 100 מיליון שקל: "נכשלנו כולנו - יש ניצולים רעבים, הם סובלים מקור ומחוסר התייחסות"

שר הרווחה והשירותים החברתיים חיים כץ חשף הבוקר (חמישי) כי למעלה מ-20 אלף ניצולי שואה לא מימושו זכויות בהיקף של יותר 100 מליון שקלים. במסיבת עיתונאים שערך הציג השר תכנית פעולה מיידית למימוש זכויותיהם של הניצולים. המצב העגום של ניצולי השואה נחשף אמש לראשונה במהדורה המרכזית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

במשרד הרווחה ביצעו הצלבה עם הנתונים הקיימים בביטוח הלאומי והתקבלה תמונת מצב על ניצולי השואה החיים כיום בישראל. מהנתונים עלה כי מתוך 6,918 ניצולים, 2,725 נמצאים במוסדות מוכרים. במקביל אותרו 4,193 ניצולי שואה בני 90 ומעלה שזכאים לקצבת סיעוד. משרד הרווחה בסיוע של הביטוח הלאומי יפנה באופן אישי לכל אחד ואחד מהניצולים כדי לבדוק את זכאותו.

בנוסף, 3,281 ניצולי שואה שעד עתה לא קיבלו תוספת שעות סיעוד מהקרן לרווחת ניצולי השואה, על אף שהיו זכאים לה, יקבלו תוספת של 9 שעות. 5,963 ניצולי שואה יעלו אוטומטית מרמת הסיעוד הבינונית לגבוהה - שווי התוספת מוערך ב-438 שקלים בחודש.

14,063 ניצולי שואה שעד עתה לא קיבלו הטבות בחברת החשמל על אף שהיו זכאים לכך - יקבלו את ההטבה בשווי של עד 112 שקלים בחודש.

"הניצולים רעבים ללחם". ארכיון (חיים ריבלין)

"המידע היה שמור בסוד"

"הנתונים משקפים בבירור איך כולנו נכשלנו", הבהיר השר חיים כץ. "איך הבירוקרטיה, האטימות של הפקידים וריבוי הגופים המטפלים בנושא הביאו למצב שיש ניצולים הרעבים לפת לחם, סובלים מקור וחוסר התייחסות. נעשה את כל מה שאפשר על מנת למנוע את הסבל הנורא ונאפשר להם לחיות בכבוד. לראשונה ננסה לבצע מהלך שבו מי שזקוק לסיוע יקבל יותר מאלו שלא צריכים. אם לא אצליח להביא את התוצאה איני ראוי, ולא ראוי להיות חבר כנסת".

"מיד עם כניסתי לתפקיד דרשתי לדעת מה מצבם של ניצולי השואה החיים בישראל", ציין השר כץ. "נדהמתי לגלות שלמשרד הרווחה והשירותים החברתיים לא היה שביב של מידע בנושא".

השר חיים כץ (FLASH 90)

"לצערי, המידע על ניצולי השואה החיים בישראל היה שמור בסוד", הוסיף כץ. "סוד שהיה מנת חלקו הבלעדית של הרשות לזכויות ניצולי השואה. הפקידות שהייתה אמונה על הנושא, לא הייתה מוכנה לחלוק את הנתונים עם משרד הרווחה ולא עם הביטוח הלאומי בטענה מגוחכת של צנעת הפרט".

"לאחר מאבק שניהלתי ולאחר התערבותו של היועמ''ש אביחי מנדלביט, לפני 20 יום הואילו בטובם הפקידים ברשות לניצולי השואה להעביר לנו את מספרי תעודות הזהות של הניצולים שהיו ברשותם", אמר כץ.

מהרשות לזכויות ניצולי השואה שבמשרד האוצר נמסר: "הרשות לזכויות ניצולי השואה מעבירה נתונים לכל גוף ציבורי שמבקש להעניק סיוע לניצולים. כל טענה אחרת אינה נכונה בעליל. הרשות מעבירה מידע באופן קבוע לגופים שונים, בהם המוסד לביטוח לאומי, קופות החולים, ועוד".

"נבהיר כי טענות משרד הרווחה אינן נכונות. הרשות ביקשה ממשרד הרווחה הבהרות שמסבירות לצורך מה נדרש מידע אישי רגיש. היועץ המשפטי לממשלה הנחה את הרשות שלא להעביר פרטים מזהים. לכן, ובהתאם להנחייתו, העבירה הרשות את כל מסד הנתונים בנפרד מהפרטים האישיים של הניצולים".

"אנו מצרים על כך ששר הרווחה עושה שימוש ציני בניצולי השואה לצורך עשיית רווח פוליטי וכותרות בתקשורת. הרשות תמשיך לטפל בניצולי השואה בחרדת קודש ותקצה עבורם את כל המשאבים הדרושים תוך שיתוף פעולה ומידע עם כל הגורמים הרלוונטיים. אנו מציעים לשר כץ לחפש כותרות במקומות אחרים".