פרס ישראל לדורון אלמוג והרב אלי סדן

שר החינוך נפתלי בנט הכריז על השניים כזוכים בפרס היוקרתי לשנת תשע"ו. הפרס יוענק לשניים בטקס המסורתי ביום העצמאות הקרוב, על פועל ותרומתם לחברה ולמדינת ישראל

האלוף במיל' דורון אלמוג (ארכיון) (הדס פרוש, פלאש 90)

הוכרזו הזוכים בפרס ישראל על מפעל חיים לשנת תשע"ו: שר החינוך נפתלי בנט הודיע היום (חמישי) על זכייתם של אלוף במיל' דורון אלמוג והרב אלי סדן בפרס היוקרתי, על תרומתם המיוחדת לחברה ולמדינה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ועדת הפרס נימקה את בחירתה ברב סדן על פועלו רב השנים, שהחל בשנת 1988 בהקמת את המכינה הקדם צבאית הראשונה "בני דוד", שהיתה למעשה פריצת דרך מכוננת בדרך השתלבותם של הציבור הדתי לאומי במסגרת הצבאית, אך צעד זה היה הצעד הראשון בלבד. לאחר הקמת המכינה הוקמו בעקבותיה עוד מכינות רבות, כשבשנת 1998 בוצע הצעד הגדול הבא והרב סדן עזר להקים ולייסד את המכינה החילונית הראשונה "נחשון".

"הפרס מגיע לערן הבן שלי, הילד שנולד פגוע מוחין, מעולם לא דיבר ולא קרא לי אבא, אבל היה המורה הגדול של חיי", אמר בתגובה האלוף אלמוג שמכהן גם כיו"ר עמותת "עלה נגב - נחלת ערן". "הוא זה שלימד אותי על מקומם של החלשים בחברה, ועבורם אני פועל ואמשיך לפעול כל חיי".

שר הביטחון משה יעלון בירך את שני הזוכים בפרס. "דורון היה לוחם ומפקד נועז, מנהיג של ממש, שבחר להמשיך לתרום לחברה ולחוליות החלשות בה באופן מעורר הערכה", שיבח יעלון את אלמוג. על זכייתו של הרב סדן הוסיף שר הביטחון: "הרב סדן הוא פורץ דרך של ממש, כשהקים יש מאין את המכינה הקדם צבאית הראשונה, 'בני דוד' שביישוב עלי, וסייע בהקמת מכינות נוספות, המהוות קרקע פורייה לצעירים הלומדים בהן לשירות משמעותי בצה"ל ולתרומה לחברה הישראלית".

השר נפתלי בנט הצטרף גם הוא למברכים. "האלוף (מיל') אלמוג הוא גיבור ישראלי חברתי, צבאי וערכי", אמר בנט. "הוא סיכן את חייו למען ביטחון ישראל והקדיש את חייו למען החברה בישראל. הוא לוחם למען החלשים בחברה הישראלית, לוחם אמיץ למען בנו זכרו לברכה, ולוחם עז נפש להצלת החטופים באנטבה ובפיקוד יחידות העילית של צה"ל. אלמוג העניק כל חייו למען מדינת ישראל, ויש למדינה את הזכות להעניק לו מעט בחזרה בפרס מפעל חיים זה".

באשר לרב אלי סדן אמר השר בנט כי מדובר במהפכן ציוני, שחולל את אחת המהפכות הגדולות בחברה הישראלית. "בזכותו, אלפי בני ובנות נוער זכו לשירות משמעותי בצה"ל", אמר השר. "הרב סדן חיבר בין חילוניים לדתיים, בין תורה לצבא, בין ממלכתיות לציונות והתיישבות. מפעל חייו של הרב סדן, ייסוד המכינות הקדם צבאיות הדתיות והחילוניות, גידל דור של לוחמים עזי נפש ואוהבי מורשתם, ועל כך הוא ראוי לפרס ישראל לא רק בשנה הזאת - אלא בכל שנה ושנה".

הרב אלי סדן (ארכיון) (Yonatan Sindel/Flash90)

מאז ועד היום הוקמו מכינות קדם צבאיות רבות ושונות המתאימות לאוכלוסיות מגוונות ושונות, הכוללות, בנים בנות מכינות מעורבות חילוניות ודתיות והן מכינות בעדה הדרוזית. מאות המתמודדים שמתמודדים על השתלבות במכינות פונים גם למסגרות מקבילות של התנדבות מרצון למען החברה בישראל.
מעשיו של הרב סדן היו לגשר וחיבור בין ערכי החברה השונים וקירוב הזרמים השונים מהם מורכבת החברה הישראלית.

בהקשר לפועלו של האלוף במיל' אלמוג, ועדת הפרס נימקה את החלטתה בכך שהקדיש את מרבית חייו למדינת ישראל ולאזרחי המדינה. תחילה בשירות צבאי משמעותי במשך 35 שנה עד להגעתו לדרגת אלוף ולכהונתו כאלוף פיקוד דרום, ולאחר מכן ביצוע מעבר חד לטיפול החברתי באוכלוסייה בעלת צרכים מיוחדים. יוזמתו להקמת כפר ייחודי לבוגרים פגועי מוחין הינה פורצת דרך, ומאפשרת לאוכלוסייה זו להתקיים בדרך משמעותית ומוכבדת. למעשה מדובר במודל חדשני ופורץ דרך שהוביל לשיפור מיידי ברמת החיים של השוהים במתחם "עלה נגב" - נחלת ערן אותו הקים וכיום הוא מנהל.