פרסום ראשון: הקלה לזוגות המתחתנים

מועצת הרבנות הראשית החליטה לבטל את הדרישה לתעודות רווקות מבני זוג שנישאים בכל רחבי הארץ. כמו כן החליטו הרבנים, בעידוד הרב הראשי דוד לאו, לא לחייב את המועצות הדתיות לפרסם את עובדת חתונת בני הזוג בשני עיתונים לפחות. כל הפרטים

ארכיון (רויטרס)

מהפכה בשירותי הדת: מועצת הרבנות הראשית קיבלה היום (שני) שתי הצעות, שצפויות לשנות את הנהלים הקיימים - וגם לפשט ולהוזיל את הליך הרישום לנישואין. על פי ההחלטות, בני זוג לא יידרשו להציג תעודות רווקות מהעיר בה הם רשומים - ולא יידרש מהם לפרסם בעיתונים את דבר חתונתם. את הצעדים קידם הרב הראשי לישראל ונשיא מועצת הרבנות הראשית דוד לאו.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ההחלטה הראשונה מתייחסת לביטול הדרישה לפיה בני הזוג יידרשו להציג תעודת רווקות בעת רישום הנישואין: מדובר באישור הניתן לכל אחד מבני הזוג בעיר מגורם ומעיד על היותם רווקים. עד היום כל זוג שהתחתן היה יכול להירשם בכל הארץ, כך על פי "חוק צוהר", אך היה נדרש להביא את תעודת הרווקות מהעיר בה התגוררו הליך אשר כרוך באגרה של 150 שקלים.

ביטול הנוהל יחסוך לציבור המתחתנים את התשלום הכספי ואת הדרישה להגיע באופן אישי לרבנות ולהצהיר על מעמדם. בכיר ברבנות הראשית הדגיש כי "עם הכנסת תוכנית האב 'שירת הים' למועצות הדתיות והאפשרות לתקשר בין המועצות הדתיות באופן ממוחשב, תעודת הרווקות בעצם מתייתרת". כך לדברי בכיר ברבנות הראשית. יחד עם זאת, יהודק הפיקוח על לשכות רישום הנישואין לפקח שכל הפעילות תתבצע בהתאם לנהלי הרישום לנישואין.

אילוסטרציה (פלאש 90)

בהחלטה השנייה הוחלט להפסיק את המנהג האנכרוניסטי בו המועצות הדתיות נדרשו לפרסם את דבר חתונתם של בני הזוג בשני עיתונים. לפי ההחלטה, הפרסום יתבצע באתר האינטרנט של המועצות הדתיות ושל המשרד לשירותי דת. מדובר במהלך שיחסוך אלפי שקלים לכל מועצה דתית בשנה.

מנכ"ל המשרד לשירותי דת והרבנות הראשית לישראל עו"ד עודד פלוס בירך על ההחלטה וציין: "יחד עם תוכנית האב למחשוב, זהו עוד שינוי משמעותי שאנו מובילים בשירותי הדת בישראל. הדבר יחסוך זמן רב לזוגות וכסף למועצות הדתיות". הרב הראשי לישראל לאו פנה במהלך הישיבה למנכ"ל המשרד לשירותי דת וביקש ממנו לעדכן ולהוזיל את אגרת הרישום בהתאם לחיסכון שייתבצע מביטול הדרישה לפרסום.

בארגון רבני צהר, המחתן כ-5000 זוגות בשנה, בירכו על ההחלטה לא לדרוש יותר תעודות רווקות: "ארגון רבני צהר מברך את הרבנות הראשית על החלטתה כי בעקבות כניסת 'חוק צהר' ואיתו מערכת המחשוב המחברת בין כל המועצות הדתיות התייתר הצורך בקבלת תעודת רווקות דווקא בעיר המגורים של בני הזוג".

"בצהר מזכירים כי בעבר הואשמו כי פתיחת איזורי הרישום תגרום לאסון לעם היהודי. כעת מתברר, כפי שבצהר אמרו כל הזמן, כי הפתיחה תקל על הזוגות להתחתן כדת משה וישראל. בארגון מאמינים כי הצעדים האלה יתרמו להעלאת מספר הצעירים המתחתנים על פי ההלכה דרך רבני צהר וברבנויות השונות".

הרב ד"ר שאול פרבר, יו"ר ארגון 'עתים', ברך על המהלך וציין כי "אנו שמחים שהמאבק שניהלנו ב'עתים' למען אלפי זוגות בישראל ליישום חוק פתיחת איזורי הרישום בנישואין מסתיים היום עם הסרת המכשול שהציבה הרבנות ליישום החוק בדרישתה להוצאת תעודת רווקות במקום המגורים. כעת כל זוג יוכל להרשם לנישואין בכל עיר שיבחר, מה שיקל מאוד על אנשים שלומדים או עובדים רחוק מאיזור המגורים המצוין בתעודות הזהות שלהם וישפר את השירות שנותנות לשכות הרישום לנישואין באמצעות תחרות בריאה ביניהן. צר לנו רק שנדרש לכך מאבק משפטי של שנתיים מול הרבנות".