ייצגו את המדינה – לא יקבלו מימון ממנה

תלמידי הרובוטיקה מתיכון הנדסאים מהרצליה זכו במקום הראשון בתחרות הארצית בהיכל מנורה בתל אביב, ולכן היא תייצג את ישראל בתחרות העולמית בארה"ב. אלא שמשרד החינוך ומשרד המדע לא מממנים את נסיעתם, ולכן התלמידים עסוקים כעת בגיוס תרומות ולא בשכלול הרובוט לקראת השלב הקריטי

ה-"@Nyan Cats#966" הם עשרה תלמידי כיתה ט' מתיכון הנדסאים מהרצליה שבנו רובוט המבוסס על טכנולוגיית ה-LEGO Mindstorms. החודש הם הגיעו למקום הראשון בתחרות רובוטיקה שהתקיימה בהיכל מנורה בתל אביב, וזכו בכרטיס כניסה לתחרות הבינלאומית בארה"ב שתיערך בסוף החודש הבא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התלמידים הלומדים בכיתה המעודדת מצוינות במתמטיקה ובמדעים לצד פיתוח יכולות מנהיגות ועבודת צוות, ייצגו את המדינה בתחרות שתתקיים בסנט לואיס מול אלפי מתמודדים מכל העולם. אך הנסיעה שלהם מוטלת כרגע בספק.

משום שמשרד החינוך ומשרד המדע לא נותנים תקציבים למשלחות שכאלו, והוריהם של התלמידים לא יכולים לעמוד בעלויות הגבוהות של הנסיעה, התלמידים עסוקים כעת בגיוס תרומות, במקום לתרגם את הפרויקט שלהם לאנגלית ולשכלל את הרובוט לקראת התחרות.

הם החלו לעבור דרך חברות שונות מהתחום במטרה להשיג את הכסף, מכרו עציצים בקניון ובאחרונה הם גם פתחו עמוד באתר מימון ההמונים "הדסטארט".

"אני כאמא נענשת על זה שהילדה שלי מוצלחת"

"אני לא חושבת שאני כאמא, צריכה להיענש על זה שהילדה שלי מוצלחת", אמרה לחדשות 2 Online יעל, אמא של ענבל, אחת מבנות הקבוצה. "המדינה מעודדת למצוינות, מנסה למצוא את הילדים המצטיינים וכשהיא מצליחה - היא מחזירה את זה להורים".

אמא נוספת של אחד מתלמידי הקבוצה האחרים אמרה: "הם מסתכלים על עצמם כנציגים של המדינה, הם מתכוונים לזה. הם לבד - וזה מתסכל. את הזמן הקריטי עד לתחרות העולמית, הם מבזבזים במקום הלא נכון".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "מתוך החשיבות הרבה שהמשרד מייחס לנושא הרובוטיקה, החל המשרד לפני כ-5 שנים להקצות משאבים ומימון ללימוד הנושא בבתי הספר. זאת במטרה להעניק הזדמנות לתלמידים לקחת חלק בתחרות. עוד בתחילת שנת הלימודים סיכם המשרד עם ארגון פירסט-ישראל כי לא יממן את עלות האירוח והטסת התלמידים לתחרות, וביקש להבטיח שכל הקבוצות שישתתפו יידעו על כך מראש".

תגובת משרד המדע: לאור החלטת הממשלה התקדימית שקודמה ביוזמת שר המדע אופיר אקוניס, יפתח בקרוב משרד המדע מסלול חדש שיאפשר לתלמידים וסטודנטים מצטיינים לקבל מימון להשתתפות בתחרויות מדע וטכנולוגיה בחו"ל. במסגרת מסלול זה, יוכלו תלמידים הזוכים בתחרויות מכובדות, כגון זוכי תחרות "פירסט", להגיש בקשה לקבלת מימון באופן שוויוני ותחרותי, בכפוף לעמידה באמות המידה שייקבעו.

לפניות לכתבת: ch2news.avivitm@gmail.com