שר הרווחה הכריז: מאות מיליונים לתכנית נגד אלימות במשפחה

צוות משותף של מנכ"לי משרדי הממשלה ינסה לקבוע כללים אחידים לזיהוי סכנה לאלימות במשפחה: ההחלטה, שתתוקצב בסכום משמעותי, נועדה לבלום את גל האלימות - ולהעניק כלים לשיקום ילדים ונשים שנפגעו

ארכיון

המאבק באלימות במשפחה עולה מדרגה: בתוך פחות מחודשיים נרצחו חמש נשים - ככל הנראה כתוצאה מאלימות בתוך המשפחה. המקרה האחרון, של הילית סובול שעל פי החשד נרצחה על ידי בן הזוג של אחותה התאומה, הציף מחדש את מצוקת הרשויות - וגם המקרה המזעזע בו לדברי הפרקליטות נרצחה פנסיונרית על ידי בעלה במכות פטיש המחיש את התמשכות האלימות הקיצונית. היום (שני) הודיע שר הרווחה חיים כץ על תכנית חדשה, שתנסה לבלום את התופעה העגומה.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ועדת השרים לענייני אלימות אישרה הבוקר את הצעתו של השר כץ, לפיה יוקם צוות מנכ"לים לאומי שירכז את הטיפול בנושא האלימות במשפחה. הצוות, בהובלת מנכ''ל משרד הרווחה אליעזר יבלון, יטפל בתחומי המניעה, האיתור, הטיפול, האכיפה, הענישה והשיקום של המעורבים במעגל האלימות במשפחה. כץ הדגיש בדיון כי הצוות יאפשר להוביל מדיניות אחידה ומובנית למיגור האלימות במשפחה.

למימון התוכנית, שעלותה מוערכת במאות מיליוני שקלים, יהיו שותפים משרדי הממשלה הלוקחים חלק בצוות הלאומי. תוך חצי שנה יגיש מנכ"ל משרד הרווחה לממשלה תכנית עבודה מפורטת: התכנית תכלול המלצות שיחייבו את הממשלה. 

"האלימות במשפחה היא מגפה על מגזרית ואינה פוסחת על אף מעמד סוציו-אקונומי", הסביר כץ. "יש ליצור תוך זמן קצר תוכנית סדורה למאבק חסר פשרות נגד אלימות הגואה בחברה הישראלית בכלל ובתוך המשפחה בפרט". 

על פי ההחלטה, צוות המנכ"לים יגבש מדיניות בין-משרדית ותכנית לאומית מערכתית למניעה וטיפול בתופעת האלימות במשפחה, תוך קביעת העלות התקציבית והיקף כוח האדם. כמו כן ימשיכו המנכ"לים לפקח ולבקר על יישום המדיניות. בצוות שותפים מנכ"לי משרדי החינוך, העלייה, הבריאות, הפנים, החוץ, המשפטים, ביטחון הפנים, האוצר והמשרד לשוויון חברתי.

על המנכ"לים הוטל לפתח כלי אחיד להערכת מסוכנות - כלומר, שכל הגופים במדינה יקבעו האם אדם מסוכן לבני משפחתו באותו אופן. כמו כן תכלול התכנית סל הגנה על בני משפחה בסכנה, טיפול ושיקום לנשים, קשישים וילדים שנפגעו - לצד פעולות מניעה והסברה. נקודה כואבת נוספת היא חוסר התקשורת בין הגופים השונים: מנכ"לי המשרדים ינסו למצוא דרך לשיפור זרימת המידע בין הגורמים המטפלים כדי למנוע תקלות שיגבו חיי אדם.