סערת ספר האזרחות נמשכת: "לחצים כבדים על עורכות הספר"

סערת ספר האזרחות הגיעה לכנסת: במהלך ישיבה של ועדת השקיפות של הכנסת הוקרא מכתב ששלח העורך הלשוני, שהתריע על ליקויים ואי-דיוקים בספר: "5 מ-6 האחראים על המהדורה דתיים, העורכות נאלצו להיכנע לתכתיבים"‎

"בתקופת שרים קודמים לא הייתה מעורבות כזו (מרים אלסטר, פלאש 90)

סערת ספר האזרחות נמשכת - גם בכנסת: היום (שני) הודיע משרד החינוך כי המהדורה החדשה של הספר "להיות אזרחים בישראל" לא ייחשף לדיון ציבורי לפני שיירד לדפוס. הספר השנוי במחלוקת, שציטוטים מדאיגים ממנו פורסמו לראשונה בחדשות 2, יאושר ללימודים לחמש שנים. במהלך הדיון הסוער בוועדת השקיפות הוצג מכתב נוסף של העורך הלשוני יהודה יערי, שחשף את המסרים המדאיגים וקרא לתקנם לפני הירידה לדפוס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך הדיון בוועדת השקיפות, בראשות ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני), הדגיש המשרד כי אין אלטרנטיבה לספר. במכתב שחיבר יערי עבור הוועדה הוא מתח ביקורת על הרכב מחברי הספר: "חמישה מבין ששת האנשים שאחראים על המהדורה החדשה של 'להיות אזרחים בישראל' הם אנשים דתיים. חלק גדול מהחמישה אנשי ימין. אין שום פסול בלהיות דתי ואין שום פסול בלהיות ימני, אבל כאשר משרד החינוך מוציא ספר בשמו – ועל חשבונו – והספר מיועד לכלל התלמידים, מן הראוי שהצוות יהיה רב-גוני בדיוק כמו שלא יהיה נכון למנות לצוות כזה חמישה קיבוצניקים או חמישה צפון תל אביבים".

"הלחצים החריפו ככל שהתקרבנו לקו הסיום"

העורך הלשוני שב וציין במכתבו כי נפלו בספר ליקויים רבים שלא תוקנו, שהובילו בדיעבד לספר מפלג בו "משווים בין הטבעת אלטלנה לרצח רבין". יערי מתח ביקורת רבה על התערבותו של שר החינוך נפתלי בנט ואמר כי "עם כל הכבוד לשר החינוך, מפלגתו זכתה בבחירות רק בשמונה מנדטים, והוא מייצג פלח קטן באוכלוסייה". על הקשיים של עורכת הספר אמר יערי כי "התרשמתי שהן היו נתונות ללחצים כבדים, ונאלצו להיכנע לתכתיבים. התרשמתי גם שהלחצים החריפו ככל שהתקרבנו לקו הסיום, ושרבות מההנחתות הללו אינן לרוחן. אני מציע שהוועדה תברר מהיכן הגיעו הלחצים וההטעיות, והאם הופעלו מולם הבלמים והאיזונים הראויים".

יערי הוסיף כי "לאחר שההשמצות המכוערות והשקרים המגוחכים הטביעו את עצמם, מתברר שלא מדובר בטיוטות ישנות, ומשרד החינוך הודיע שהוא מכניס שינויים לספר בעקבות המכתב שלי ובזכות הרעש הציבורי. התברר שלא חרגתי מסמכות ולא הפרתי אמונים". יערי סיכם את דבריו בהמלצה לשינוי ספר הלימוד ברגע האחרון: "למרות שהספר נמצא כבר ערב הדפסה, אני מציע שהוועדה תדרוש ממשרד החינוך להעביר אותו לבחינה של בעלי מקצוע ממגזרים אחרים בחברה, כולל לא יהודים".

נזפה בנציגי משרד החינוך. שפיר (פלאש 90)

שפיר: הספר מציג תמונה מעוותת

"ממש היום בצהריים אלפי תלמידים יכתבו את בחינת הבגרות שלהם באזרחות, אך על פי הדיווחים האחרונים קשה לדעת איך תיראה בחינת הבגרות בשנה הבאה", אמרה שפיר בפתח הדיון. "בשבועות האחרונים אנחנו נחשפים לפרסומים חדשים על כוונותיו של שר החינוך לשינויים דרמטיים בתכני הלימוד, כאלה המתכוונים לשכתב את ההיסטוריה ולהציג תמונה מעוותת של המציאות הישראלית והדמוקרטיה".

שפיר ציינה כי אנשים רבים שעבדו על הספר הסירו את חתימתם ממנו: "אם אכן מתוכננות רפורמות כל כך דרמטיות, לא יתכן שלא יתאפשר דיון ציבורי בנושא, המשתף אנשי אקדמיה, מנהלים, מורים ותלמידים. על משרד החינוך לפרסם באופן שקוף וברור את טיוטת הספר המדוברת, התקצוב והרפורמה, כפי שדרשנו גם בכתב בשבוע שעבר. כשאין שקיפות - אין דמוקרטיה".

לנציגי משרד החינוך אמרה: "אתם מסרבים לפרסם את הטיוטה הסופית בידיעה שהספר שיודפס במאות אלפי עותקים על חשבון הציבור לא ניתן לשנות למשך חמש שנים". אנשי מקצוע שונים שהיו מעורבים בכתיבת הספר מחו על ההתערבות וטענו: "לא היה אף נציג של המגזר הערבי בכתיבת הספר, מעולם לא היו כאלו תכתיבים מצד שרי חינוך קודמים".

עו"ד איילת מלקמן, הסגנית הבכירה ליועצת המשפטית של משרד החינוך אמרה כי "כאשר משרד כותב ספר הוא אינו מחוייב לעבור את אותו תהליך שעובר ספר שנכתב על ידי מומחה חיצוני. הספר בנוסחו הסופי כמובן עוד לא הוצג, כרגע כל מה שיש זה שמועות לגבי מי שאולי ראה טיוטה כזו או טיוטה אחרת. אין מה להתייחס לטיוטות כאשר הספר יצא יהיה הוא יהיה שקוף לציבור ויהיה אפשר לדון עליו".