1 מכל 5 קשישים מוותר על חימום

סקר חדש שנערך בקרב הגמלאים והקשישים בארץ חושף מצוקה כלכלית ורגשית לא פשוטה: רבים נאלצים לוותר על תרופות ומזון, וגם על חימום - למרות הקור המשמעותי. אחד מכל שבעה גם סיפר על תחושת בדידות. בקרן לידידות, שערכה את הסקר, קוראים לפעולה מיידית לרווחת הקשישית

אילוסטרציה (חדשות 2)

נתונים מדאיגים לגבי מצב הקשישים בישראל: מסקר של הקרן לידידות שהתפרסם היום (שלישי) עולה כי מאות אלפי גמלאים בישראל - כמעט אחד מכל שלושה - נאלצים לוותר על מזון או חימום או תרופות במהלך החורף בגלל מצבם הכלכלי. בסקר, שנערך באמצעות מכון גיאוקרטוגרפיה, הודו מבוגרים רבים כי המצוקה הכלכלית גורמת להם לוותר על צרכים בסיסיים כגון חימום למרות החורף הקר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בקרן לידידות טענו כי מהסקר עולה תמונה מדאיגה של ויתור על הצרכים הבסיסיים: כחמישית מהנשאלים (18%) מוותרים על חימום ביתם עקב קושי כלכלי, ואחד מכל שישה מאזרחי ישראל הקשישים (16%) מוותר על צרכים בסיסיים חיוניים על מנת לעמוד בעלויות החימום.

כמו כן נמצא בסקר כי כל קשיש תשיעי בישראל (12%) נאלץ לוותר על שימוש במים חמים לפחות שלושה ימים בשבוע מסיבות כלכליות. אחד מכל שבעה קשישים מוותר לעיתים על רכישת מזון, ו-10% מוותרים על חלק מהטיפולים הרפואיים או על רכישת תרופות. המצוקה שעולה בסקר אינה רק כלכלית: אחד מכל שבעה קשישים בישראל חשים בדידות בחיי היומיום, לדבריהם.

מענקי חימום לקשישים נזקקים (חיים ריבלין)

בקרן לידידות הסבירו, בעקבות הממצאים, כי החורף הקר ויוקר המחייה בישראל "מותירים גם השנה אוכלוסיות שלמות תחת הנטל הכלכלי הגדול של חימום הבית. האוכלוסייה הרגישה ביותר היא הקשישים מקבלי השלמת הכנסה". הסקר בוצע בקרב מדגם מייצג של 400 קשישים בני 65 ומעלה, המהווים מדגם מייצג של אוכלוסייה זו.
 
נשיא הקרן לידידות, הרב יחיאל אקשטיין, אמר כי "מצוקתם האדירה של הקשישים בישראל היא קטסטרופה חברתית שיש לנהוג בה כבכל מצב חירום אחר. בעבור הקשישים ויתור על מזון, תרופות או חימום עשוי ואף מהווה לעיתים גזר דין מוות. בשמם של עשרות אלפי הקשישים העניים אותם הקרן מלווה במשך השנה אנו פונים לראש הממשלה ולשרי ממשלת ישראל בתחינה כי ינקטו בפעולה מידית לשיפור דרסטי במצבם של הקשישים ולא יסתפקו עוד בפעולות קוסמטיות בלבד". הקרן תחל השבוע במבצע הסיוע השנתי "מחממים בידידות", במסגרתו יחולקו מענקי חימום ל-25 אלף קשישים סיעודיים נזקקים המקבלים קצבת זקנה.