חוברת לתלמידים: איך תהיו חטובים?

אם לתלמידה בכיתה ה' עוררה סערה ברשת לאחר שהעלתה צילום מתוך חוברת ללימוד הבעה והבנת הנקרא ובו מתבקשים התלמידים להוסיף מילות קישור לטקסט שמהלל רזון. "למען הגזרה החטובה – צריך לסבול", נכתב שם. האם הזועמת אמרה לחדשות 2: "מי שלא מבין את ההשלכות של הדבר הזה – שיגיע למחלקת הפרעות אכילה"

אילוסטרציה

זה לא חדש שכבר בבית הספר היסודי ילדים וילדות רגישים מאוד למראה החיצוני שלהם ובעיקר למשקל שלהם. במערכת החינוך מנסים אומנם להילחם בנושא דימוי הגוף הירוד, שמוביל במקרים קיצוניים גם לתופעות של הרעבה עצמית ולהפרעות אכילה קשות, אך דווקא בבתי הספר מחולק לתלמידים חומר לימוד שמעביר מסר קצת שונה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אסתר ליברזון נמר, אם לשלושה ילדים ממרכז הארץ, העלתה לעמוד הפייסבוק שלה תמונה מתוך חוברת ללימוד הבעה והבנת הנקרא בכיתות ה', שבה מתבקשים התלמידים להשלים מילות קישור. מאז פרסום התמונה זכה הסטטוס למאות שיתופים. "מה לעשות (כדי) לרזות? מה צריך לאכול או לא לאכול (כדי) להיראות חטובים?", נכתב שם.

הקטע מתוך חוברת הלימוד

"(כדי) לרזות, היזהרו ואל תתפתו לאכול אוכל 'כבד'", נכתב עוד בחוברת. "בקיצור: (למען) הגזרה החטובה - צריך לסבול...". ליברזון נמר, שסבלה בנערותה מאנורקסיה, סיפרה כי הטקסט שבו נתקלה זעזע אותה.

"כשאני שולחת את הילדים שלי לבית הספר, אני מצפה שהתכנים שיילמדו שם יעברו ביקורת", היא אומרת, "ובטח שלא יעסקו באיך סופרים קלוריות, איך נמנעים משומנים או פחמימות ואיך עושים פעילות גופנית באופן אובססיבי. מי שעוד לא הבין מה ההשלכות של הדבר הזה, שיגיע למחלקת הפרעות אכילה בתל השומר".

במשרד החינוך אמרו בתגובה לחדשות 2 כי אם הדף אכן נמצא בספר או בחוברת מאושרת, המשרד יבדוק את הנושא ויחליט כיצד להתנהל. יש לציין כי בבית הספר אישרו כי אכן מדובר בדף מחוברת שחולקה לתמידי כיתה ה' במוסד.