ההתנתקות - "ציונות ללא יהדות"

חוברת מדבקות שמחולקת לתלמידים בבתי ספר מהזרם הממלכתי-דתי ברחבי הארץ כוללת הגדרה שנויה במחלוקת לנושא נפיץ. "אלה דברים שלא צריכים להיות בחומר לימוד", אמר לחדשות 2 Online אב לתלמידה בכיתה ב' במרכז הארץ. במשרד החינוך אומרים בתגובה: "אנו רואה בחומרה את הנוסח, נוציא את המוצר ממוסדות החינוך"

הגדרות מעוררות מחלוקת (מתוך "אלבום חמד")

בבתי ספר יסודיים של החינוך הממלכתי-דתי ברחבי הארץ מחולקות לתלמידים מזה מספר שנים חוברות מדבקות בנושאי ציונות, יהדות ותולדות עם ישראל. בעוד שהורים רבים מברכים על היוזמה המעודדת פעילות חינוכית בשעות הפנאי, ספק כמה מהם העמיקו בכל תכני החוברת. אחת מההגדרות ב"אלבום חמד" כוללת נוסח שניתן להגדיר לכל הפחות מעורר מחלוקת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

תחת חלק של החוברת העוסק ב"תאריכים חשובים בלוח השנה היהודי" כותבים כך עורכי החוברת על יום גוש קטיף: "עשרות שנים של ביטוי תחיית ישראל בארצו, חיים שלמים של תורה ועם שמחובר לאדמה - נגדעו ע"י מנהיגים שביטאו ציונות ללא חיבור ליהדות".

"לא תמיד אני מת על הניסוחים, אבל ראיתי דברים שלא צריכים להיות בחומר לימוד בשום גיל", אמר לחדשות 2 Online אב לתלמידה בכיתה ב' בבית ספר במרכז הארץ. "לא משנה אם היית בעד או נגד ההתנתקות, לא ככה מתארים החלטות ממשלה, לא ככה מתארים לילדים מושגים כלשהם".

מי אחראי על החוברת?

האב אף מחה על כך שבמקום אחר בחוברת נכתב על הרצל "יחיד בדורו ללא כיפה ותפילין" והוסיף כי גם בחלק העוסק בתנועות נוער בחרו עורכי החוברת להשמיט פרטים מסוימים. "תנועות שלא מחוברות למפלגה הנכונה, כמו תנועת הצופים הדתיים, פשוט לא נמצאות שם", הוא אומר.

הגדרה אחרת בחוברת, העוסקת בערך "תורה ועבודה", עשויה להתפרש כעקיצה לכיוון המגזר החרדי: "חזון של ענקי רוח שרק מעטים מבינים את משמעותו ומעטים יותר מצליחים ליישמו".

באופן רשמי, מי שאחראית על חוברת היא עמותה חיצונית למשרד החינוך, בשם "אגודת ידידי החמ"ד" (חינוך ממלכתי-דתי), אלא שהחוברת כולה מעוטרת בסמל מינהל החינוך הממלכתי-דתי במשרד החינוך, וראש המינהל אברהם ליפשיץ כתב את דברי הפתיחה לחוברת. על התוכן חתומים שניים - עוזי חסון מהעמותה המדוברת ואפרת עמנואל - אחראית על תכנים של החינוך הממלכתי-דתי במשרד החינוך.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "לא מדובר במיזם של משרד החינוך, אלא של עמותה פרטית עצמאית לחלוטין. מינהל החמ"ד רואה בחומרה את הנוסח האמור, וראש המינהל הורה להוציא את המוצר מיידית ממוסדות החינוך".