ממחר: כך ינסה משרד החינוך להילחם בהדלפת בחינות הבגרות

העברה ישירה של השאלונים לכיתות ביום הבחינה, ליווי צמוד עד לחדר המנהל ובחלק מהמקרים גם שימוש בכספות – הנהלים החדשים של משרד החינוך ינסו להתמודד עם התופעה המתפשטת בכיתות הלימוד

תלמידים בכיתה. אילוסטרציה (חדשות 2)

אחרי שורה ארוכה מדי של הדלפות מבחינות הבגרות, במשרד החינוך החינוך למדו לקח וממחר, עם הבחינה הראשונה לשנה באנגלית, משנים את נהלי האבטחה סביב טפסי הבחינות. דרכם ממכונות הדפוס ועד לשולחן התלמיד תהיה מעתה קצרה יותר ומבלי שגורמים אחראים יסירו מהם את העיניים.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתי הספר יקבלו באופן ישיר את טפסי הבחינה שיודפסו רק בבוקר. עד כה הופצו הבחינות באמצעות הדואר, מעתה שליחים מחברות שליחויות ששכר משרד החינוך יפיצו את השאלונים כשהם במעטפות סגורות מבית הדפוס של המדפיס הממשלתי בירושלים ועד הגעתם לחדר המנהל בבתי הספר, עד 45 דקות לפני תחילת הבחינה. כל שליח יפיץ את הבחינות ל-4 עד 6 בתי ספר.

על פי הנוהל החדש, הטפסים ייקלטו בבית הספר על ידי מלווים חיצוניים ששכר משרד החינוך ויאובטחו בחדר המנהל על ידי המנהל ונאמן נוסף של בית הספר. אלה יידרשו לחתום על קבלת הטפסים כשהם סגורים וחתומים. המלווה החיצוני ידאג לפקח על כך שהטפסים נשארים סגורים עד תחילת הבחינה. במספר בתי ספר ייבחן פיילוט של אחסון השאלונים בכספת.

"לאור האירועים שהיו בעבר, הדלפת השאלונים ואיום על שנתון שלם בביטול בחינות הבגרות, נערך משרד החינוך לאבטחת הבגרויות", הסבירה מנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן. "ההיערכות הזאת נועדה כדי שתלמידי ישראל יוכלו להתמיד בבחינות ולא לחשוש מהדלפה".

התכנית החדשה נוסחה לאחר מספר הדלפות של שאלוני בחינה ברחבי הארץ. בשנה שעברה דלפה בחינת הבגרות במתמטיקה פעמיים, במועד החורף ובמועד הקיץ. ההדלפה במועד החורף הביאה לדחיית המבחן, בעוד שהבחינה במועד הקיץ התקיימה כסדרה, למרות ההדלפה. נגד כמה מהמעורבים בהדלפה מחודש ינואר 2015 אף הוגשו כתבי אישום והנזק נאמד במיליוני שקלים. הפעם, מקווים במשרד החינוך, הצעדים החדשים יבטיחו שהבחינות יתקיימו כסדרן.