סקר: רק 6% מתנגדים לחלוטין לעינויים

"מדד השלום" של אוניברסיטת תל אביב והמכון הישראלי לדמוקרטיה חושף כי בעוד ש-83% מהציבור הערבי בישראל מתנגד לחלוטין להפעלת אמצעים פיזיים בחקירות, רק 6% מהציבור היהודי מסכימים עימם - ואילו מרבית היהודים מאמינים שזה תלוי בנסיבות. עוד עולה מהסקר כי חלה ירידה תלולה בשיעור התומכים בפתרון שתי המדינות

רק 6% מתנגדים לחלוטין (חדשות 2)

יותר משליש מהציבור היהודי בישראל סבור שיש להפעיל אמצעי חקירה פיזיים חמורים יותר כלפי ערבים חשודים בטרור מאשר כלפי יהודים החשודים בטרור - כך עולה מסקר "מדד השלום" החודשי של אוניברסיטת תל אביב והמכון הישראלי לדמוקרטיה. רק 6% מהציבור היהודי טענו כי אסור לחלוטין להשתמש באמצעים פיזיים בעת חקירה - וזאת לעומת 83% מהציבור הערבי בישראל הסבור כך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מהסקר, שתוצאותיו מתפרסמות יום אחרי הגשת כתב האישום נגד עמירם בן אוליאל בחשד לרצח בני משפחת דוואבשה בדומא והטענות על עינויים בחקירות, עולה כי כ-29% מהציבור היהודי מאמינים ששימוש באמצעים פיזיים בחקירה הקשורה לטרור היא פרקטיקה לגיטימית. מרבית הציבור - 56% - טוען כי הדבר תלוי בנסיבות: 26% מאמינים כי זה מותר במקרים בהם גורמים רשמיים אישרו כי הדבר יתרום משמעותית לחקירה, ו-30% מסכימים שמותר לעשות זאת במקרים של "פצצה מתקתקת".

עינויים - מי בעד, מי נגד? (המכון הישראלי לדמוקרטיה)

לפי ממצאי הסקר, שבוצע בקרב 500 יהודים ו-100 ערבים, מרבית היהודים מאמינים שאין להבחין בין יהודים לערבים בענישה על ביצוע פעולות טרור - אולם מיעוט ניכר, 30%, מאמינים כי יש להקל על מפגעים יהודים. רוב גורף של הנשאלים היהודים - 81% - הסכימו על כך שאם יתברר בבית המשפט כי מציתי הבית בכפר דומא הם יהודים, יש להחשיב זאת כאירוע טרור. 

מרבית הציבור היהודי, 73%, מאמינים כי מחבלים יהודים אינם מייצגים של כלל הציבור הדתי-לאומי. עם זאת, קיים פער משמעותי בתפיסה זו בין המחנות הפוליטיים: בעוד ש-88% ממצביעי כולנו והבית היהודי הסכימו עם אמירה זו, 69% ממצביעי מרצ דווקא סבורים אחרת. עם זאת, גם בציבור הערבי מאמינים כי מדובר בקבוצות שוליים: 60% מהנשאלים הערבים הסכימו עם האמירה.

רק 11% מאמינים שיש סיכוי לפתרון "שתי מדינות לשני עמים" עד 2025

רק מיעוט קטן מהציבור היהודי, 52%, תומכים כיום בפתרון של שתי מדינות לשני עמים - וזאת בניגוד לעבר, אז הביעו יותר משני שלישים תמיכה בפתרון זה. 43% מהציבור מתנגדים לפתרון זה, ורק 11% מאמינים כי יש סיכוי שפתרון כזה ימומש בעשור הקרוב.

מהסקר עולה עוד כי הציבור חצוי בכל הנוגע לדמותה היהודית והדמוקרטית של ישראל: בעוד ש-45% סבורים שישראל הולכת ונהיית יהודית יותר ודמוקרטית פחות, 50% מהם לא מסכימים עם הטענה הזו. ההסכמה עם הטענה חזקה יותר בקרב מצביעי מפלגות המרכז-שמאל: 100% ממצביעי מרצ, 73% ממצביעי המחנה הציוני ו-62% ממצביעי יש עתיד הסכימו עם הטענה, בעוד שרק 8% מקרב מצביעי הבית היהודי הסכימו עמה. בקרב אותם אנשים שהאמינו כי זו אכן המגמה, 75% חשבו שהיא שלילית.