"הספר מציג את חיילי צה"ל כסאדיסטים"

שר החינוך בנט בריאיון לחדשות 2 על סערת "גדר חיה" של דורית רביניאן וה"חשש מהתבוללות": "מערכת חינוך לא צריכה לקדם ערכים שנוגדים את ערכי המדינה". רביניאן: "לא קרא את הספר, הוא משתמש ברטוריקה שקרית"

הסערה סביב פסילת ספרה של דורית רביניאן: שר החינוך נפתלי בנט אמר הערב (חמישי) כי הוא מגבה את ההחלטה שהתקבלה בדבר הוצאת הספר "גדר חיה" מתכנית לימודי החובה לתלמידי בתי הספר. "מערכת החינוך לא צריכה לקדם ערכים שנוגדים את ערכי המדינה", אמר בריאיון למהדורה המרכזית.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"לא מדובר בצנזורה, מי שרוצה לקנות יכול לקנות אותו", הסביר בנט, "אך האם זה ספר שצריך להיכנס לתכנית לימודי החובה לתלמידי בית הספר?", תהה.

"בספר משווים את חיילי צה"ל למחבלי חמאס", המשיך שר החינוך. "מתואר בו רומן של אסיר ביטחוני, פלסטיני, עם אישה יהודייה. השאלה היא האם אני צריך להכריח את ילדי יששראל לקרוא את זה? האם זה בראש סדר העדיפויות? אנחנו רוצים לדחוף לתכנית הלימודים שחיילי צה"ל הם סדיסטים?".

"לא מוסיף לכבודו של השר", רביניאן (FLASH 90, משה שי)

בהקשר זה אמר בנט כי על מערכת החינוך לתעדף את הספרים המוכנסים לתכנית לימודי החובה. "יש לנו כל כך הרבה דברים לחנך, ויותר חשוב ללמוד אלתרמן ורבי יהודה הלוי", טען. "צריך לחשוב על נער או נערה שעומדים להתגייס לצה"ל וקוראים ציטוטים נגד חיילי צה"ל, האם זה מה שמשרד החינוך הישראלי צריך לקדם? אנחנו מאוד בטוחים בעצמנו, אבל מערכת חינוך לא צריכה לקדם ערכים שנוגדים את ערכי המדינה. מי שרוצה שיילך ויקנה ויקרא".

רביניאן: "בנט השתמש ברטוריקה שקרית"

שר החינוך התייחס לתהליך שבמסגרתו התקבלה ההחלטה שעוררה מחלוקת גדולה - גם בתוך מערכת החינוך. "אני לא מעורב בתהליך", הסביר. "שר לא מעורב בהחלטה מהסוג הזה. יש אלפי ספרים וסופרים שמעוניינים להיכלל בחומר החובה לילדי ישראל. 99.9% מהם לא נכנסים. מי שקובע זה המזכירות הפדגוגית". בהמשך הבהיר בנט כי על אף שלא היה מעורב בפסילת הספר, הוא מגבה את ההחלטה.

כשנשאל שר החינוך בנוגע לסערה הציבורית שהתחוללה בעקבות ההחלטה, הוא השיב כי קיימת "משטרת מחשבות" שהובילה לקיומה. הוא הביא כדוגמה פסילת ספר בצה"ל על אלוף משנה דרור ויינטרוב ז"ל. הספר נפסל בטענה שיש פה יהדות יתר, בדחיפה של עיתון 'הארץ'", טען. "אני לא מאמין שבמשטרת המחשבות של "הארץ", זהבה גלאון וכל הגרבוזייה... אני לא נלחץ מארגונים ולא מצטרף להיסטריה הזאת. לא נבהל מלומר את האמת".

"צריך לתעדף", הספר "גדר חיה" (יח"צ)

מנגד, מחברת הספר דורית רביניאן דחתה את דבריו של השר ואמרה בתגובה: "נפתלי בנט לא קרא את הספר 'גדר חיה', הוא השתמש ברטוריקה שקרית והוציא ציטוטים מתוך הספר מהקשרם. הדברים אינם מוסיפים לכבודו של שר החינוך". 

חנויות הספרים: "לא יישארו עותקים"

מוקדם יותר היום דיווחו חנויות הספרים כי מכירות הספר שנפסל על ידי משרד החינוך בשל תכניו העוסקים בהתבוללות, דווקא זינקו ביממה האחרונה. "עד כה מכרנו פי 50 יותר עותקים משמכרנו אתמול, ועד סוף היום זה עשוי להגיע לפי 100", סיפרו ברשת "צומת ספרים". "המספרים גדלים בכל שעה, ועד סוף היום כנראה לא יישארו עותקים - כפי שקרה בסניף בדיזנגוף סנטר בתל אביב, למשל. כבר ביקשנו מההוצאה לקבל עותקים נוספים".

בהוצאת "עם עובד" סיפרו כי לאור הביקוש, הספר יודפס במהדורה חדשה: "עד כה נמכרו המוני עותקים, ובחנויות שנגמר המלאי אנחנו דואגים לספק עותקים נוספים. לאור ההתנפלות על הספר, אנחנו נכנסים להדפסה של מהדורה חדשה וייקח מספר ימים עד שתצא. כרגע יש די מלאי במחסני ההוצאה כדי לספק את הדרישה לחנויות". עם זאת, בהוצאה לא ידעו לספק נתוני מכירות מדויקים.