"לא כועסת, האיסור רק מלהיט"

החלטת משרד החינוך לפסול את הספר "גדר חיה" מחשש להתבוללות מעוררת סערה במערכת הפוליטית. "לא הופתעתי ולא נעלבתי", אומרת הסופרת דורית רביניאן בריאיון לחדשות 2. יחימוביץ': רוצו לקרוא את הספר

"מישהו במשרד החינוך נותן אמון גדול בכוחה של הספרות" - כך הגיבה הערב (רביעי) הסופרת דורית רביניאן להחלטה לפסול את ספרה "גדר חיה" העוסק ברומן בין יהודייה וערבי, מלימוד לבחינת הבגרות בבתי הספר הממלכתיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

למרות הודעת משרד החינוך כי הספר, העוסק ברומן בין ישראלית ופלסטיני, לא יילמד בתיכונים, רביניאן אינה מאוכזבת וטוענת שמדובר בהחלטה צפויה מראש. "זה לא מפתיע, לא מעליב ולא מכעיס", אמרה בריאיון לתכנית "חדשות הלילה".

לדבריה, העיסוק הרב בספר רק יגרום לציבור לחשוק בו יותר. "כשהייתי נערה אסרו עליי לקרוא את הספר 'עיין ערך: אהבה'", סיפרה רביניאן. "זה הספר הראשון שגנבתי כי האיסור הופך את זה לפקעת של הבטחה, למשהו שאנחנו להוטים עליו כי מונעים אותו מאתנו".

"הנושא של הספר זאת החרדה של ישראל מהתבוללות", הוסיפה הסופרת. "הפחד של ליאת הגיבורה הוא הפחד הישראלי מההשתלטות על האהוב הערבי. ביחסים ביניהם יש אימה שמתבטאת בשותפות הגורל הזו. יש משהו אירוני בהכתרה של הספר כאסור, משום שהתמה הזאת היא גם הסיבה שהספר נפסל".

כריכת הספר

יחימוביץ' תקפה את בנט: "למה לא לשרוף את הספר?"

הסופרת השוותה את ספרה לספרים אחרים שעוסקים ביחסים רומנטיים בין יהודים וערבים ונלמדים במערכת החינוך כבר שנים. "'חצוצרה בוואדי' יצא בראשית שנות ה-80 ו'המאהב' יצא אחרי יום כיפור", אמרה הסופרת. "המציאות לא הייתה מורכבת כמו היום".

ההחלטה של משרד החינוך גררה אחריה תגובות נזעמות במערכת הפוליטית ובעולם הספרות. הסופרים נתן זך וא.ב. יהושע מתחו ביקורת נוקבת על הצעד וח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) תקפה את השר בנט על ההחלטה. "תגיד לי שר החינוך נפתלי בנט, למה סתם לפסול ספר כשאפשר לשרוף אותו?", כתבה יחימוביץ' בעמוד הפייסבוק שלה וקראה לציבור לקרוא את הספר בהמוניו. "רוצו לחנויות ולספריות, קנו לעצמכם, קנו במתנה. בואו נעשה שגדר חיה יהיה רב מכר היסטרי".

"רוצו לחנויות". יחימוביץ' (Miriam Alster/FLASH90)

"הצנזורה כבר מזמן כאן", צייצה ח"כ תמר זנדברג (מרצ). עכשיו היא מתגייסת לשמירה על טוהר הדם. ספר - ספר! - על רומן בין יהודיה לערבי מחוץ לתחום
לדעתי הספר של דורית רביניאן בדיוק יצא מהגנת חוק הספרים. ממחר בהנחות בחנויות הספרים".

"שר החינוך פסל היום את ספרה של דורית רביניאן כי יש בו סיפור אהבה בין יהודיה לבין ערבי", ציץ גם ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת). "מחר הוא יפסול את התנ"ך כי יש בו סיפור אהבה בין מואביה לבין יהודי? ולזה עוד קוראים 'בית יהודי'".