"יש לי חלומות, כמו לכל אדם"

גל גרוס-הראל סיים בהצטיינות את לימודיו בתיכו, מורה פרטי לאנגלית בשירות לאומי, כוכב של הצגה המבוססת על חייו - וגם צעיר הסובל משיתוק מוחין. "אני לא רואה את עצמי ואת הנכות שלי כסוג של מחלה, אלא כמשהו שאני צריך להתמודד איתו", הוא מסביר. מחר ייערך יום ההתרמה השנתי של איל"ן, המסייעת לגל ולמשפחתו

"בוא נגיד שקשה מאוד לפספס אותי. אתם יודעים, יש אנשים שמתאמצים כל החיים שלהם להיות במרכז תשומת הלב ואני? רק נולדתי ואני כוכב" - כך מתחיל מונולוג פתיחת ההצגה "טיול כוכב", שמספרת את סיפורו של גל גרוס-הראל, נער נכה שנולד עם שיתוק מוחין והפך להיות "כוכב" בעל כורחו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ההצגה מלווה את ההתמודדות והאתגרים שהוא כנכה נאלץ להתמודד אתם בדרך למקובלות החברתית. היא עוסקת בגועל שספג וחווה מהחברה, בשמחות ובהתמודדות עם תחושת ה"אחרות" בתוך חברה "רגילה" על רקע השילוב שלו בבית הספר, ובנושא המחויבות האישית של חבריו לכיתה.

את ההצגה כתבה שרון גרוס, אמו של גל, במטרה לגרום לקהל להזדהות ולהתרגש, אך בעיקר במטרה לקרב. "מדברים הרבה על הנכים במובן של 'הנכה הוא אני', או 'האחר הוא אני' ואני לא חושבת שהנכה הוא אני", היא מסבירה. "אני חושבת שכל אחד מאתנו הוא אינדיבידואל, הוא אחר. אבל להכיר את האחר - זאת החוויה. זאת המטרה של ההצגה".

מתוך ההצגה "טיול כוכב" (חדשות 2)

הנכות לא הפריעה לגל לסיים בהצטיינות את לימודיו בתיכון רגיל וכעת הוא משמש כמורה פרטי לאנגלית במסגרת השירות הלאומי. "רוב התלמידים מתייחסים אלי כמורה מן המניין", הוא אומר. "מורה רגיל לחלוטין. זה היה חשוב לי שכשהם יגדלו ויפגשו אדם נכה הם יגידו 'הוא כמו גל, אדם רגיל לחלוטין שלא צריך לרחם עליו. אולי אפשר לעזור לו או לא לעזור לו, אבל לא לרחם'".

"רוצה להוכיח שאני יכול לתרום כמו כל אדם"

" מה שבאמת מפריע לי זה המבוגרים שזורקים הערות כמו 'תהיה בריא'", נוסיף גל. "אני לא רואה את עצמי ואת הנכות שלי כסוג של מחלה. אני רואה את זה כמשהו שאני צריך להתמודד איתו, דבר לחיות איתו. יש לי חלומות, כמו לכל אדם אחר - ללמוד, לרכוש מקצוע, להיות עם בת זוג, ילדים, לחיות חיים נורמליים ולהוכיח להם שגם אני יכול לתרום כמו כל אדם רגיל, בלי קשר לנכות".

מחר יתקיים "מצעד הפרוטות", יום ההתרמה השנתי של איל"ן (האיגוד הישראלי לילדים נפגעים) שמסייע רבות לגל ולמשפחתו, לצד אלפי נכים אחרים ברחבי הארץ. ניתן לתרום לארגון בטלפון 03-9411333 או דרך אתר איל"ן: www.ilan-israel.co.il. כרטיסים להצגה "טיול כוכב" ניתן לרכוש בטלפון 052-8700-161