ספר הלימוד המחודש באזרחות מעורר סערה

במשרד החינוך אישרו את העדכון בספר הלימוד "להיות אזרחים בישראל" - 15 שנים מאז הרענון האחרון. רבים זועמים על השינויים ומתלוננים על טעויות וחוסר דיוקים. ח"כ גלאון טוענת כי "בגרסה החדשה סולידריות תיתכן רק בתוך קבוצת לאום מסוימת". משרד החינוך: "צוות הכתיבה התייחס למאות הערות שהתקבלו"

אילוסטרציה (חדשות 2)

ספר הלימוד באזרחות זוכה לגרסה מעודכנת - ושנויה במחלוקת: במשרד החינוך אישרו היום (שלישי) את הגרסה המחודשת לספר "להיות אזרחים בישראל", שלדברי המשרד "הולמת את העדכונים שחלו בתוכנית הלימודים". הספר המחודש יצטרף לשני הספרים הנלמדים במערכת החינוך כיום, ומורים יוכלו לבחור באחד מהשלושה לפי בחירתם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במשרד החינוך הסבירו כי הספר עודכן בפעם האחרונה בשנת 2000 ולכן, בארבע השנים האחרונות פתחו בתהליך להכניס בו שינויים: "בהליך מדויק ומעמיק, התייחס צוות הכתיבה למאות הערות שהתקבלו במהלך הדרך".

לא כולם מברכים על העדכון - יו"ר מרצ זהבה גלאון פרסמה פוסט חריף בפייסבוק היוצא נגד המהלך וזכתה ליותר מ-2,000 שיתופים. "מומחים אחרים למדעי המדינה שביקשו להציג עמדות שונות הודרו מוועדת הספר או התפטרו ממנה לאחר שדבריהם סולפו ועוותו ללא היכר", טענה. "ולמרות שהספר יילמד גם במערכת החינוך הערבית, אף מומחה ערבי לא השתתף בכתיבתו".

עוד האשימה גלאון כי "הדיון במושג הסולידריות צומצם ובגרסה החדשה סולידריות תיתכן רק בתוך קבוצת לאום מסוימת, ולא בין קבוצות שונות".

ספר הלימוד והסערה

גם פרופסור תמר הרמן מהמכון הישראלי לדמוקרטיה, שקיבלה את טיוטת הספר לפני כשנה וחצי, מתחה ביקורת. "הספר עתיר שגיאות מהותיות בהסברים של מושגים, והקונספציה הבסיסית שלו איננה הולמת את הוראת האזרחות", אמרה בראיון לגל"צ. "זה לא קשור לשאלה האם חושבים קודם יהודי ואחר כך דמוקרטי או להפך - אין שום הגיון מקצועי להסביר את מוסדות הדמוקרטיה הבסיסיים בשליש האחרון בספר".

יו"ר ועדת המקצוע: "תוכנית לימודים היא עוגן יציב במערכת"

מנגד, בדיון בנושא בוועדת החינוך של הכנסת אמרה היום בתגובה ח"כ לשעבר אורית סטרוק כי היא מציעה לחברי הכנסת של השמאל וחברי הכנסת רבים שלא יגלגלו עיניים לשמיים: "במשך שנים הזדעזעתי מספרי הלימוד של הילדים שלי. במשך שנים מקצוע האזרחות היה שבוי בתפיסת העולם השמאלנית. הגיע הזמן שהספר יהיה מאוזן".

גם אסף מלאך, יושב ראש ועדת המקצוע למקצוע האזרחות, דחה את הביקורת. "תוכנית לימודים היא עוגן יציב במערכת. התוכנית מורכבת משלושה חלקים: מדינה יהודית, מדינה דמוקרטית ומשטר מדינת ישראל. הדבר הזה נכון עשרות שנים והספר הישן בנוי בדיוק באותה מתכונת. גם הספר החדש כתוב לפי המתכונת הזאת. זה נכון, שיש מה לדון על הדגשים. הנושאים הללו חמים ושנויים במחלוקת ואנחנו נציג את המחלוקות בצורה מסודרת", הסביר.