בשורה לאמהות העצמאיות: דמי הלידה יוגדלו

הממשלה אישרה את הצעת החוק שמשנה את אופן חישוב דמי הלידה לנשים עצמאיות, שעד כה הופלו לרעה מול אלו השכירות. "במו ידינו שמנו עד כה מכשול מפלה לנשים עצמאיות החוסם יזמות", אמרו יוזמות הצעת החוק חברות הכנסת עליזה לביא וטלי פלוסקוב

הסוף לאפליה בדמי הלידה: הממשלה אישרה היום (ראשון) את הצעת החוק שמשנה את אופן חישוב דמי הלידה לנשים עצמאיות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ההצעה המדוברת של ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) וח"כ טלי פלוסקוב (כולנו) תובא בשבוע הבא לוועדת השרים לענייני חקיקה ובה התיקון לחישוב דמי הלידה של נשים עצמאיות. ככלל, כל אישה עובדת זכאית לשלושה חודשי תשלום דמי לידה שחישובם מבוסס על הכנסתה החודשית בטרם הלידה.

כך למעשה, אצל אישה שכירה, אין שינוי בגובה השכר בחודשי ההיריון ולכן דמי הלידה שלה משקפים נאמנה את שכרה. מנגד, נשים עצמאיות בעלות עסק, נאלצות לעיתים להוריד בהיקף פעילותן העסקית עקב קשיי ההיריון, ולכן יורדת הכנסתן השנתית.

בשיטה זו, יולדת עצמאית מקבלת דמי לידה המחושבים על בסיס ההכנסה בשנת המס בה הייתה הרה. כך שבפועל, הבסיס לחישוב דמי הלידה נמוך יותר ואינו משקף את גובה ההכנסות בטרם ההיריון.

כעת, לאחר הדיונים עם האוצר נמצאה פשרה שתאפשר את תיקון החוק הקיים. "לא ייתכן שאישה עצמאית תפגע בגלל שנכנסה להיריון", אמרה ח"כ פלוסקוב. "דווקא בחודשים הראשונים שלאחר לידה, יש לחזק את הנשים ולוודא שכוחן הכלכלי לא נפגע. זהו מרכיב מהותי בשמירה על שיוויון בין נשים וגברים".

לדברים הצטרפה גם ח"כ עליזה לביא: "במו ידינו שמנו עד כה מכשול מפלה לנשים עצמאיות החוסם יזמות, עצמאות כלכלית והעצמה אישית. זהו מצב אבסורדי ומעוות, שאישה עצמאית מקבלת דמי לידה המחושבים בהתאם להכנסותיה בחודשים שלאחר ההיריון".