מטפלת אחת על 10 תינוקות: "באות חולות כדי לקבל בונוס". מה קורה במעונות היום של "אמונה"?

האם ארגון מעונות היום "אמונה", שנמצא תחת פיקוח של משרד הכלכלה, חוסך כסף על חשבון הפעוטות? בדיקת חדשות 2 מעלה כי על כל עשרה פעוטות יש רק מטפלת אחת - בניגוד לתקן - ומנהלות מקבלות בונוס על חיסכון בהוצאות. כעת גם נפתחה חקירת משטרה בחשד להתעללות באחד המעונות

@001@"מטפלת שחוסכת ופוגעת בילדים מקבלת בונוס, זה מעוות" - את הדברים הללו אומרת ב', מטפלת במעון יום של "אמונה" - המקבילה הדתית של ויצ"ו ונעמ"ת. לאחרונה הגיע לידי חדשות 2 תיעוד שבו נשמע בכי תינוקות רם. הסיבה, כך נראה, היא מטפלת אחת שמופקדת על 10 תינוקות בממוצע. "ההורים שמים את הילדים והולכים, הם לא מעורים במה שקורה", אומרת אחת העובדות. "מעטים הימים שאני יכולה להגיד שיש פה שקט".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הנהלת הארגון מכתיבה לכל מעון "מכסת שעות" למטפלות. נ', אחת המנהלות, יודעת שאין לה ברירה. כדי לעמוד במכסה עליה להעסיק רק מטפלת אחת מ-13:30 עד 16:00. על-פי התקן של משרד הכלכלה, על כל שישה ילדים צריכה להיות מטפלת אחת. מה שקורה ב"אמונה" הוא אסור, אבל משתלם לארגון שחוסך בהוצאות וגם למנהלת המעון - שתקבל בונוס בגין אי-חריגה בתקן כוח האדם בסך 1,000 שקלים.

המטפלות לא מוכנות להיחשף בפנים גלויות והיה קשה מאוד למצוא מי שתסכים להתראיין לכתבה הזו. האימה שמטיל עליהן הארגון היא גדולה ודרישותיו מהן בלתי הגיוניות.

"מגיעות חולות כדי לקבל בונוס של יום כיף"

ביום ראשון הקרוב יערוך הארגון יום כיף לעובדות המסורות. ומי נחשבת למסורה? מי שהקפידה להגיע מדי יום לעבודה ולא ניצלה ימי מחלה. "אנחנו מגיעות חולות כדי לקבל בונוס של יום כיף", אמרה מטפלת.

באחד המעונות של הארגון בדרום הציבו ההורים מצלמות ומכשירי הקלטה לאחר שאחד הילדים התלונן על אלימות. המשטרה פתחה בחקירה, הגננות הושעו וזה מה שהיה לארגון להגיד על כך להורים: "למרות מאמצינו למצוא פתרונות ולטפל בבעיה - בחרתם לגשת לתקשורת. תודיעו להורים שמחר לא תיפתח כיתה".

מארגון "אמונה" נמסר בתגובה כי "התעמרות בילדים היא בלתי נסבלת ובלתי נסלחת. אין לנו כוונה להסביר או להבליג על פגיעה בילדים חסרי ישע". על הדרישה להציב יותר ממטפלת אחת על 10 ילדים: "אין, לא היה, לא יהיה ולא יכול להיות כדוגמה שציינתם". עוד הוסיפו כי "התנועה משתדלת לתגמל עובדים מצטיינים; קני המידה כוללים הקפדה על לוחות זמנים, היעדרות מינימלית ועוד. בסופו של דבר, הדברים מוצאים את ביטויים, בין היתר, בימי גיבוש וכיף".