בלי ידיעת ההורים: גנים למכירה

באתרי יד שנייה אפשר למצוא מפעם לפעם מודעות למכירת גני ילדים. לעיתים מדובר רק ברכישת ציוד של גן שנסגר, לעיתים גם של מבנה הגן עצמו, ויש גם כאלה שמוכרים גן מלא, כולל הילדים, מבלי שההורים בכלל יודעים על כך

שיטוט באתרי יד שנייה מראה שהרשת מלאה במודעות על גני ילדים למכירה. לא מדובר רק במבנה של הגן או בציוד שבתוכו, אלא גם בתכולה האנושית - הילדים שלנו. בכל הנוגע לגנים פרטיים עד גיל 3 לא קיים פיקוח, הם לא נמצאים בתחום אחריותו של אף אחד, ולכן המנהלים יכולים לעשות למעשה מה שהם רוצים - למשל, להחליף לכם הנהלת הגן ואת צוות העובדים בלי התראה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשיחות שהוקלטו עם אנשים שמוכרים גנים, מפרטים המוכרים מה נכלל בעסקה וכמה ילדים לומדיעם בגן. כשהם נשאלים האם ההורים יודעים, הם עונים כמובן בשלילה. "אני לא יכולה שהם ידעו, זה יעשה בלאגן", אומרת אחת המוכרות.

"הגננת כינסה אותנו לשיחה דרמטית והודיעה בדמעות שמחר בבוקר הולכים להיות לגן מנהלים חדשים", סיפרה אחת האימהות. "בבוקר למחרת הופיעו זוג אנשים וניהלו את הגן".

בחלק מהגנים האלה ישנם גם ילדים בני 3, הנהנים ממענק מטעם משרד החינוך במסגרת חוק חינוך חינם. במשרד החינוך הזדעזעו והבהירו כי לא ניתן להעביר את המענק הכספי לבעלות חדשה. אבל כשאין פיקוח, אין ממש מה לעשות, והבעיות של הגיל הרך לא נגמרות רק בגנים הפרטיים. כך או כך, דווקא כשהילדים שלנו הכי קטנים והכי זקוקים לטיפול, נדמה כי הם לא זוכים להשגחה הראויה.