שר הרווחה כץ לביטוח הלאומי: גבשו תכנית להפסקת מבחני התלות

פרסום ראשון: השר כץ הורה לביטוח לאומי לגבש תיקון לחוק לפיו נדרשים קשישים הנזקקים לגמלת הסיעוד לעבור מבחן תלות בו הם נדרשים להפגין את יכולותיהם לבצע פעולות בסיסיות. שר הרווחה כץ: אין הצדקה למבחנים כשהמסמכים הרפואיים מעידים על הצורך בסיוע

השר הנחה: סוף למבחני התלות לקשישים (פלאש 90)

סוף למבחני התלות בדרך לקבלת גמלת סיעוד? שר הרווחה חיים כץ הנחה בפגישה שהתקיימה אתמול (שלישי) עם ראשי הביטוח הלאומי לגבש תיקון לחוק לפיו קשישיים מגיל מסוים לא יידרשו לעבור בדיקות משפילות נוספות ולהסתפק במבחן הכנסות ובמסמכים רפואיים בלבד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסגרת החוק הקיים, נדרשים הקשישים לבצע מבחן תלות בו נאלצו להוכיח את אי יכולתם לבצע פעולות בסיסיות בכדי לקבל את גמלת הסיעוד, דבר שלעתים רבות גרם להשפלה לנזקקים. על פי הנחיית השר, הקשישים הנזקקים יהיו פטורים ממבחן זה, על בסיס מבחן הכנסות הצגת מסמכים על מצבם הרפואי.

מהלך נוסף עליו הוחלט וייצא לפועל באופן מיידי הוא העברת גמלת הסיעוד על ידי מטפל מיד עם קבלת הזכאות ולא לאחר שבועות ואפילו חודש - כפי שנהוג היום. יש להדגיש כי כבר בעבר שרי הרווחה הבטיחו לפעול נגד המבחנים המשפילים לקבלת הזכאות, במיוחד בקרב קשישים, אך עדיין רבים מתלוננים כי בפועל לא נעשה כל שינוי, וכי הם נאלצים לעבור דרך ביורוקרטיה וסחבת רבים עד לקבלת הגמלה.

 "אין הצדקה למבחני התלות"

כיום זכאים לגמלת סיעוד קשישים שהגיעו לגיל פרישה שעמדו במבחן הכנסות ואינם מקבלים גמלה לשירותים מיוחדים או גמלה לטיפול אישי. כמו כן קבלת הגמלה מותנית במבחן התלות מעורר המחלוקת.

שר הרווחה חיים כץ (FLASH 90)

"אנו מחוייבים לדאוג כי כל הקשישים יזכו לחיי כבוד ורווחה", אמר השר כץ. "אין שום הצדקה למבחני תלות כאשר המסמכים הרפואיים מעידים מעל לכל ספק שיש לסייע לאדם בצרכיו הבסיסיים. הטלת האחריות הבלעדית על משפחתו של החולה שבעצמה מתמודדת עם מציאות כלכלית מורכבת הינה עוול".