תלמידה תקועה בפולין בגלל דרכון

נערה בת 17.5 מתיכון בקיבוץ יד מרדכי לא הורשתה לצאת משדה התעופה בפולין לאחר שרשויות ההגירה הבחינו בתיקון בכתב יד שנעשה בדרכונה. משרד החוץ נחלץ לעזרתה של הנערה אך הרשויות בפולין דורשות לגרש אותה והיא תשוב הלילה לישראל. "אני סגורה בחדר", היא מספרת לחדשות 2 Online

נתקעה בקרקוב. שי לבנה (באדיבות המשפחה)

שי לבנה, תלמידת תיכון "שקמה" בקיבוץ יד מרדכי בדרום, תקועה מאז הבוקר בתוך נמל התעופה של קרקוב בפולין, לאחר שהגיעה למקום עם משלחת בית הספר. הסיבה: חשד שהדרכון שלה מזויף. הפולנים טוענים שמדובר בעבירה פלילית ומבקשים להחזיר אותה לישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אמה של שי מספרת כי כבר לפנות בוקר היא תוחקרה בנתב"ג, זאת לאחר שככל הנראה לטענתה, במשרד הפנים שם הנפיקו לה את הדרכון ביוני האחרון, שינו את תאריך הלידה שלה בעט, וביצעו לימינציה. במשרד מכחישים את הטענה.

"הבת שלי התקשרה אלי ב-2 וחצי לפנות בוקר, וביקשתי ממנה לבדוק אם יכולים להוציא לה דרכון חדש בשדה", סיפרה לחדשות 2 Online אמה של הנערה, שרית לבנה אשכנזי. "אמרו שכיוון שהיא מתחת ל-18 הם חייבים נוכחות הורים. בסופו של דבר, אחרי שעתיים של תחקורים, אישרו לה לעלות לטיסה ולא הייתי צריכה לבוא".

"הפולנים עצרו אותה שוב בקרקוב ולא נותנים לה לצאת משדה התעופה", היא הוסיפה. "היא סגורה שם בחדר, כאשר בחדר הסמוך שיכנו את אחד המורים שנשאר איתה כשכל המשלחת המשיכה".

התלמידה: "אני סגורה בחדר עד הטיסה"

שי לא ציפתה שכך יסתיים הטיול עבורה. "אני מבואסת, אני יושבת בחדר עם מקלחת, מיטה ושירותים, ואסור לי לצאת ממנו עד הטיסה", היא סיפרה לחדשות 2 Online. "אתה מקבל מעטפה סגורה ממוסד ממשלתי רשמי ואתה מצפה שהכל יהיה בסדר, בטח שלא בודק אם שינו לך פרטים בעט. בפולין עשו צילום שחודר את העט, ורואים שהייתה הדפסה לא תקינה, מטושטשת ורצו במשרד הפנים לעבור על זה עם העט כדי שיהיה ברור, זה מתחת ללימינציה ולכן העבירו אותי בנתב"ג, כי רואים שלא אני כתבתי על זה או כל בנאדם אחר".

בינתיים, היא סגורה בחדר. "הפולנים נחמדים אלי", היא סיפרה, "הם מצדם כולם אמרו לי שהיו מאפשרים לי להיכנס למדינה אבל בגלל הפרוטוקלים והחוקים החדשים אי אפשר, הם יודעים שאין לי קשר לזיוף".

"לא ברור לי מה הייתה הטעות", הוסיפה אמה בדאגה. "עכשיו מערבים שם את התובע הכללי כי זו עבירה פלילית, ואני לא יודעת איך זה ייפתר, אני רק רוצה שהיא תמשיך במשלחת שעלותה 6,000 שקלים".

רמי, מורה מטעם בית הספר נשאר איתה בנמל התעופה, עד שיטיסו אותה חזרה לארץ. "מבחינתם זה עומד על כך שהם מחזירים אותה חזרה בטיסה בלילה, אני צריך לנסות אחר כך לחבור לתלמידים, אלא אם כן לחצים כאלו ואחרים מהארץ מכל מיני גורמים ירצו את הפולנים, שאני לא מאשים אותם", הוא סיפר. "זה דרכון חדש שכנראה יצא להם לא טוב ועשו שם תיקונים ידניים, שאתה לא מאמין. אתה לא יודע איך לאכול את זה, זה נראה כמו זיוף של אדם שלא יודע לזייף".

אלון לביא, סגן דובר משרד החוץ, מסר לחדשות 2 Online: "הקונסוליה מעורבת באופן מלא, גם הקונסול עובד ומנסה לסייע. נתנו התחייבות לתובע הפולני שהיא תיכנס בהתחייבות שלנו, שהיא תקבל מסמכים תקינים מיד בכניסתה בשדה התעופה, ואנו מתחייבים שהיא תצא. דיברנו עם הרשויות שם ועם משרד הפנים בארץ ואנו מנסים לקדם את העניין הזה, אבל רשויות ההגירה הפולניות טוענות שמדובר בעבירה פלילית ושהיא חייבת לחזור לישראל. עם זאת, אנחנו עדיין מנסים לעשות הכל על מנת שהיא תמשיך את הטיול".

ממשרד החינוך נמסר: "המשרד ניסה לעשות כל שביכולתו, לרבות עירוב השגרירות בפולין, על מנת שהתלמידה תמשיך במסע כמתוכנן, אך לצערנו המשטרה המקומית בפולין לא מאפשרת זאת. כתוצאה מכך, לצערנו התלמידה צפויה לחזור עוד היום לישראל, בליווי מורה".

ממשרד הפנים נמסר: "מבדיקה ראשונית של המקרה עולה כי בדרכון נעשו שינויים לאחר קבלתו מידי רשות האוכלוסין, דהיינו השינויים לא בוצעו על ידי עובדי הרשות. בשלב זה אנו מנסים לסייע לנוסעת מול נציגות ישראל בפולין".

לפניות לכתב: MatanH@Ch2news.co.il

עמוד הפייסבוק של מתן חצרוני