"אל תפגעו בהטבות, זה הורג אותנו"

מאות תושבי הגליל שנפגעו מהשינוי בהטבות המס יצאו להפגנות גדולות בצפון ומול משכן הכנסת. "אל תהפכו את ערי הפריפריה לערי עוני", אמר ראש עיריית מעלות-תרשיחא. מפגינים: "דרעי, אל תהפוך אותנו לשקופים"

מאות תושבי הצפון, ובהם גם ראשי ערים, מפגינים הבוקר בירושלים ובנהריה נגד צמצום הטבות המס באזורם. הצמצום מתבצע כיוון שרשימת היישובים הזכאים להטבת מס גדלה ב-100%, אך התקציב עצמו הועלה רק ב-50%.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

400 המפגינים בצומת נהריה חסמו את הכביש ובמשטרה הודיעו על צפי לעומסי תנועה בכביש מס' 4 בשני הכיוונים עקב המחאה. ההמלצה לנהגים היא לנסוע בדרכים חלופיות כמו כביש 70 וכביש 85.

ההפגנה בירושלים, הבוקר (חדשות 2)

עוד עשרות מפגינים הגיעו לגן הוורדים בירושלים, סמוך לכנסת, וביניהם גם ראש עיריית מעלות תרשיחא שלמה בוחבוט ויו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני). "הגליל המערבי צריך להיות בעדיפות לאומית עליונה", אמר הרצוג. "זו הצינות האמיתית של מדינת ישראל. למרות שהצבעתם ביבי, אנחנו דואגים לכל תושבת ותושב ונמשיך לעודד אנשים להגיע ליישובים".

"מדובר ב-35 מליון שקלים, לא יותר", הדגיש בוחבוט. "הממשלה יכולה להוציא מיליארד מחר בבוקר, יש לה מאיפה. האנשים כאן לא חיים בדיזנגוף. בימי הקטיושות באים ראשי ממשלה, שרים, עכשיו כלום. בקטיושות הצדיעו לנו, עכשיו מזניחים אותנו. לא ניתן לכם".

ההצבעה בכנסת על הטבות המס נדחתה

בעקבות הסערה נדחתה ההצבעה על הטבות המס ליישובי הצפון בוועדת הכספים של הכנסת. "ההצבעה על הטבות המס ליישובים לא תתקיים כל עוד לא אהיה בטוח שאני עושה דבר טוב", אמר יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה).

"כיוון שהרחבנו מאוד את רשימת היישובים המוטבים ולמרות התוספת התקציבית לכך, עדיין יש מיעוט קטן של יישובים שלגביו תהיה פגיעה מזערית לבעלי שכר גבוה וגם את זה אנחנו מנסים לפתור בדרכים שונות", הסביר גפני. "על כן לא נצביע עד שנמצה את התהליך ונוודא שהפגיעה בהם, אם בכלל תהיה כזאת, תהיה מזערית ביותר".

"לא מקצצים בקו עימות"

"לא ניתן לפגוע בהטבות", קרא אחד המפגינים בירושלים. "זה הורג אותנו. זה יגרום להמונים, לזוגות צעירים, לברוח מהיישובים שלנו. מי יבוא לגור במעלות תרשיחא?".

על השלטים שנושאים המפגינים בשתי ההפגנות כתוב בין היתר: "אל תפסיקו לנו את החמצן", "מוכרים את הצפון", "אין הטבת מס - אין צפון" ו"דרעי הופך אותנו לשקופים".

"הוויכוח חשוב ואין הרבה זמן לקבל החלטות", אמר ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני), חבר ועדת הכספים. "לא מקצצים בקו עימות. הממשלה לא יכולה לקצץ בהטבות קו עימות. האוכלוסייה ביהודה ושומרון גדלה, האוכלוסייה בנגב ובגליל צונחת".

השתתף בהכנת הידיעה: גיא ורון