האם הבטחת ההכנסה תגדל בקרוב?

במסגרת המאבק בעוני יוזם שר הרווחה חיים כץ מהלך שבמסגרתו יופחת הקיזוז מהבטחת ההכנסה הניתנת כיום לזכאים, שבמסגרתו צפוי הסכום לגדול בכמעט פי שניים. השר כץ: "המהלך יסייע ביציאה ממעגל העוני לשוק העבודה ובעיקר לאנשים לחיות בכבוד הראוי"

האם עשרות אלפי אזרחים נזקקים בישראל יזכו בקרוב להגדלת הבטחת ההכנסה? שר הרווחה חיים כץ צפוי להניח על שולחן הממשלה הצעת חוק שתביא להגדלת הגמלה בכמעט פי שניים מהסכום המועבר כיום לזכאים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסגרת הצעת החוק צפויה רפורמה שמטרתה להגדיל את סכום הגמלה לה זכאיות משפחות המקבלות הבטחת הכנסה, זאת במטרה לעודד השתלבות התעסוקה. הרפורמה נוגעת לזכאים, להם יש הכנסה נוספת פרט להבטחת ההכנסה. במסגרת הצעת החוק יופחת קיזוז המס למקבלי הגמלה לאחר דיסריגרד מ-70% ל-31%.

הבטחת ההכנסה המועברת כיום לזכאים עומדת על כ- 1,730 שקלים לחודש, כשהדיסריגרד, הסכום שאינו מובא בחשבון לצורך חישוב הגמלה למי שעובד, עומד על 463 שקלים. בשל כך הכנסה מעל לסכום זה גורעת 70% מהגמלה. כך למעשה, אזרחים המשתכרים בסכום של 2,934 שקלים בחודש לא זכאים לגמלה, ולעתים רבות נמנעים מלצאת לשוק העבודה מסיבה זו.

במסגרת הרפורמה שעליה שוקד שר הרווחה, צפוי אזרח עובד להרוויח למעלה מ-6,000 שקלים מבלי לאבד את הזכאות לגמלה. במשרד הרווחה מקווים כי הצעד יעודד יותר אנשים לצאת ממעגל העוני ולהסיר את החסם המונע השתלבות בשוק העבודה.

"לחיות בכבוד", השר כץ (Flash90)

תמריץ ליציאה לשוק העבודה

על פי נתוני הביטוח הלאומי ומשרד הרווחה, החוק החדש צפוי להיטיב עם כ-30 אלף ישראלים הזכאים להבטחת הכנסה כיום. הצעתו של שר הרווחה הועברה בשיתוף ח"כ אלי כהן (כולנו) ובעידוד שר האוצר כחלון.

"עידוד התעסוקה בקרב מקבלי הקצבאות היא דרך אפקטיבית להילחם בשיעורי העוני", הסביר השר כץ את המהלך. "הורדת שיעור הקיזוז תהווה תמריץ תעסוקתי לזכאים להבטחת הכנסה, שבמצב הנוכחי נמנעים מהשתלבות במעגל העבודה או לחלופין עובדים מבלי לדווח לרשויות המס. הרפורמה המוצעת, תוריד את היקף תשלומי הקצבאות, תטיב עם הצמיחה ובעיקר תסייע לאנשים לחיות בכבוד הראוי".