מחאת הורים בירושלים: "אסור לחכות עד שיהיה פיגוע בגן"

הורים לתלמידים בשכונות קו התפר בירושלים חוששים מהיעדר האבטחה משעות הצהריים. "איך גננת יכולה להיות מאבטחת של 60 ילדים?", תהו. עשרות הפגינו מול עיריית ירושלים ומחו: "הכסף הולך לפסטיבלים ולא לאבטחה". ב-13:30 יופסקו הלימודים בעיר, עם עזיבת המאבטחים

"עושים פוליטיקה על הגב של הילדים": הורים משכונות קו התפר בירושלים הפגינו הבוקר (ראשון) מול בניין עיריית ירושלים במחאה על מחסור במאבטחים במוסדות החינוך בעיר משעות הצהריים. היום יופסקו הלימודים בעיר בשעה 13:30 בהחלטה משותפת של ההורים והעירייה - אך לא מדובר בחזית משותפת: ההורים שמשתתפים בהפגנה הפנו את האצבע המאשימה דווקא כלפי העירייה ניר ברקת וטענו כי הוא "לא דאג למאבטחים כבר מתחילת השנה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עשרות הורים הגיעו לכיכר ספרא בעיר, מרחק עשרות מטרים בלבד מהעיר העתיקה, וציינו כי גני העירייה אינם מאובטחים כלל. "תחילת הלימודים ב-1 בספטמבר לא הפתיעה אף אחד והוא (ראש העיר) ידע שאין מאבטחים", אמר לחדשות 2 Online ארז עדן, אב לילדה בגן בגבעה הצרפתית וממארגני ההפגנה.

לדבריו, אין שום מערך אבטחה מסביב לגנים - גם אלו שנמצאים במרחק מטרים ספורים משכונות ערביות בהן מתרחשות מהומות. "אני גר בגבעה הצרפתית, 300 מטרים מעיסוויה", אמר עדן. "יש פיגועים באזור, גם הפיגוע הבוקר ליד מעלה אדומים הוא לא רחוק מאיתנו".

"גננת יכולה להיות מאבטחת?". אילוסטרציה (פלאש 90)

"בכל עיסוויה יש בקבוקי תבערה ועימותים עם המשטרה, אבל פה אין מאבטחים ואין סיורים", הוסיף עדן. "הגננות הן למעשה המאבטחות של 60 ילדים, וזה בכל גני קו התפר. זה הגיוני?"

עדן פנה, יחד עם הורים אחרים, למערך החירום והאבטחה של העירייה ודרש שיוקצו מאבטחים לפחות למשך שעות הבוקר. "הם לא שולחים מאבטחים", האשים. "הם בדרך לישיבת הממשלה כדי לנסות ולטפל במצב שהיה צריך לטפל בו כבר לפני שנה. עכשיו כבר מאוחר מדי".

"העירייה משקיעה בפסטיבלים ולא בילדים"

המפגינים האשימו את ברקת בעיכוב בטיפול במשבר בעקבות המחלוקת עם המשרד לביטחון פנים על תקצוב המאבטחים. "הוא משקיע בפסטיבלים לתל אביביים ולא בילדי השכונות – כל הכסף נגמר שם", זעם עדן. "הוא נכשל בלהביא כסף מהממשלה, ועכשיו על הגב שלנו הוא עושה שביתות. מדברים על בתי הספר, אבל מה עם גני הילדים?"

עדן קרא לעירייה ולממשלה לנקוט בצעדים מיידים בשטח לפני שיקרה חס וחלילה אסון באחד ממוסדות החינוך. "אנחנו דורשים מהעירייה להציב מאבטחים לאלתר בכל הגנים הפתוחים בשכונות קו התפר – לא לחכות לפיגוע הבא", אמר. "משא ומתן פוליטי עם הממשלה – לא על גבי הילדים. זו התנהגות צינית. השכונות שלנו לא בטוחות, אבל אנחנו נשארים כאן".

בשבוע שעבר השביתו ארגוני ההורים ועיריית ירושלים את הלימודים בבתי הספר העל-יסודיים במחאה על היעדר האבטחה והחשש שהטרור יגיע גם למוסדות החינוך. למרות השביתה, לא הושג פתרון למשבר - והיום יופסקו הלימודים בכל בתי הספר והגנים בבירה בשעה 13:30, כאשר המאבטחים יעזבו את מוסדות החינוך שזוכים לאבטחה. הלימודים בחינוך המיוחד יתקיימו כסדרם.

ראש עיריית ירושלים ברקת הגיב הפנה אמש את האצבע המאשימה לממשלה. "אני שב וקורא לראש הממשלה להתערב ולפתור את המשבר החמור", אמר. יו"ר ארגון ההורים בירושלים פז כהן טען כי "שום דבר לא השתנה, אנחנו נאלצים להחריף את ההשבתה עד לפתרון". החלטת העירייה וארגון ההורים זכתה לרוח גבית גם מארגון המורים ומהסתדרות המורים, שהודיעו למנהלים לשלוח את התלמידים לביתם עם לכתו של המאבטח.